fbpx

Na Slovensku sa premnožil nebezpečný chrobák. Pre človeka je prudko jedovatý

Reklama
Májka fialová. Zdroj: záhrada.sk

Na našom území sa zvýšil počet jedovatého chrobáka. Ide o májku fialovú aj obyčajnú. Práve májka fialová patrí medzi najjedovatejšie chrobáky na Slovensku. Upozorňuje na to portál imeteo.sk.

Májka fialová je na pohľad veľmi pekný hmyz. Jeho spoločenská hodnota je až 90 eur, no pre človeka ide o prudko jedovatého chrobáka.

Chrobák síce vyzerá neškodne, ale v prípade ohrozenia neváha zasiahnuť. Vylučuje totiž žltkastú tekutinu hemolymfu, ktorá sa podobá olejovým kvapkám. Hemolyfma obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín. Práve ten môže byť pre človeka smrteľný už pri požití veľmi malej dávky, napríklad 30 miligramov.

Májku by ste nikdy nemali chytať do rúk. Hemolymfa májky spôsobila problémy deťom a dospelým ľuďom už počas minulých rokov. V prípade vylúčenia tekutiny na kožu sa postihnuté miesto veľmi ťažko hojí. Pripomína popáleninu a nepríjemne bolí.

​Ak prídete do kontaktu s jedom, lekári odporúčajú ranu najprv schladiť. Pľuzgier potom nestŕhajte, lebo to môže viesť k ďalšej infekcii. Prekryte ho náplasťou a čakajte, kým sa zahojí, píšu tvnoviny.sk.

Nemci majú z neho strach

V Nemecku tohto chrobáka vyhlásili pred troma rokmi za hmyz roka. Vo dvoch spolkových krajinách sa však tieto chrobáky premnožili, a to aj v blízkosti škôlok či detských ihrísk. Keďže ich vyhubenie zákony v Hesensku a Severnom Porýní neumožňujú, obyvateľstvo sa teraz snaží aspoň predísť kontaktu medzi hmyzom a deťmi.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie