fbpx

Najlepšie TIPY, ako nadobro poražíš chuť na sladké

Reklama
Zdroj: Pexels - EVG Kowalievska/ Nikolaos Dimou

Sladké môže nielen za kilogramy navyše, ale často aj za cukrovku II. typu. Aj z tohto dôvodu je dobre sladké vo svojom jedálničku obmedziť na minimum, zvlášť pokiaľ nie ste aktívni športovci, ktorí majú každý deň obrovské výdaje energie. Vzdať sa sladkostí navyše môže byť oveľa jednoduchšie, než sa spočiatku zdá. Tým najlepším pomocníkom je skutočne kvalitné a chutné jedlo, ktoré zasýti.

Ak chcete poraziť svoj večný boj s chuťou na sladké, potom vedzte, že vám v tom žiadna striktná diéta ani hladovanie nepomôže. Podľa Robbieho Puddicka, odborníka na výživu z londýnskeho Second Nature, je oveľa lepšie staviť na proaktívnu stratégiu, a teda kvalitné jedlo, ktoré zasýti, a tým aj zafunguje ako ten najlepší prostriedok prevencie túžby po sladkom.

Nie je to teda o zákazoch, ale snahe minimalizovať chuť, a to nielen na sladké, ale napríklad aj slané maškrty, ako sú chipsy, tyčinky a pod.

Ide o to, že chuť na sladké, ale aj všeobecne maškrtenie, najčastejšie spúšťa psychika, a to počas stresu či smútku. Ďalším spúšťačom je aj životné prostredie. Ak pôjdete napríklad okolo pekárne, ťažko budete odolávať omamnej vôni, ktorú z nej ucítite.

„Ide o spúšťače, ktoré sa v našom mozgu vytvárajú mnoho rokov, preto ich tak ľahko nemožno odbúrať tým, že si budete veľa vecí zakazovať,“ vysvetľuje pre Daily Mail Robbie Puddick.

Za chuťou na sladké však môže stáť aj skutočný hlad, a to najmä ak chýbajú v jedálničku dôležité základné živiny, ako sú napr. bielkoviny. Telo vysiela signál hladu, aby nás povzbudilo k uspokojeniu našich základných potrieb.

Proaktívne stratégie, ako predchádzať chutiam na sladké aj iné kalorické bomby, zahŕňajú konzumáciu troch hlavných jedál denne, ktoré sú bohaté na bielkoviny, tuky a vlákninu. Sú teda postavené na plnohodnotných potravinách, ako sú mäso, ryby a zelenina.

Veľkosť porcie takého jedla by pritom nemala byť obmedzená. Je dobré jesť, kým sa nezačnete cítiť príjemne sýti. Pokiaľ budete cítiť medzi týmito jedlami hlad, vždy je dobré siahnuť po desiate bohatej na bielkoviny.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie