fbpx

Nemecká vláda čelí rozpočtovej kríze. Scholz: Podporíme kľúčové sektory aj Ukrajinu

Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

Vojenská a finančná podpora Ukrajiny je pre Európu „existenčne dôležitá“. Vyhlásil to v utorok nemecký kancelár Olaf Scholz pri obhajobe výdavkov na obranné záväzky Nemecka v čase, keď nemecká vláda čelí rozpočtovej kríze. Jeho cieľom v dôsedku toho je taktiež zmodernizovať nemeckú ekonomiku. Napriek dieram vo federálnom rozpočte sa bude snažiť ubezpečiť parlament, aby podporil životne dôležité odvetvia. 

Nemecko je jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny spolu so Spojenými štátmi, pripomenul Scholz. „S touto pomocou budeme pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné. Táto pomoc je existenčne dôležitá pre Ukrajinu… ale aj pre nás v Európe,“ povedal nemecký kancelár.

Zároveň varoval pred dôsledkami, ktorým by Európa musela čeliť v prípade víťazstva Ruska na Ukrajine.

Scholz sa vyjadril počas príhovoru k nemeckým poslancom v čase dlhovej krízy. Tá nastala po tom, čo nemecký ústavný súd začiatkom mesiacom rozhodol, že vládna koalícia porušila dlhové pravidlá zakotvené v ústave, keď nevyužitých 60 miliárd eur určených na podporu ekonomiky počas pandémie presunula do klimatického fondu.

V dôsledku rozhodnutia súdu musela nemecká vláda pred koncom tohto roka prijať nový doplnkový rozpočet a už štvrtý rok po sebe aj výnimku z dlhovej brzdy.

„Za žiadnych okolností by sme nemali poľaviť pri podpore Ukrajiny a prekonávaní energetickej krízy… Nebolo by to zodpovedné, ohrozilo by to našu budúcnosť,“ uviedol Scholz.

Nemecko má dieru v rozpočte, no netuší, čím ju zaplní

Ústavný súd v Nemecku vyhlásil presunutie nevyužitých 60 miliárd eur z finančnej pomoci počas pandémie ochorenia COVID-19 do klimatického fondu za neplatné. Vláda v Berlíne tak musí nájsť inde financie na projekty podporované z klimatického fondu v roku 2024.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie