fbpx

Nikto ju nechce, vláda ju ponúka ako dar. O vilu vojnového zločinca nie je záujem

Reklama
Vila vojnového zločinca Goebbelsa (Zdroj: profimedia/idnes.cz.)

Niekdajšie honosné panstvo, no dnes len chátrajúca stavba opradená temnou minulosťou. To je vila Hitlerovho ministra propagandy Josepha Goebbelsa pri nemeckom jazere Bogensee. Posledné zachované sídlo vysoko postaveného nacistického pohlavára nikto nechce, berlínska vláda ho tak v poslednej snahe zabrániť demolácii ponúka zadarmo komukoľvek, kto dokáže financovať jeho nákladnú údržbu.

„Ponúkam každému, kto by chcel objekt prevziať, aby si ho vzal ako dar od štátu Berlín,“ oznámil vo štvrtok berlínsky štátny minister financií Stefan Evers. Urobil tak v snahe zatraktívniť ponuku pre spolkovú krajinu Brandenbursko, kde sa vila skutočne nachádza, uviedla nemecká verejnoprávna stanica Deutsche Welle.

„Ak opäť neuspejeme, ako v minulých desaťročiach, potom Berlínu nezostáva nič iné ako vykonať demoláciu, na ktorú sme sa už pripravili,“ citovala Eversa stanica.

O dom na pozemku s rozlohou 17 hektárov neďaleko Berlína nikto dlhodobo nejaví záujem, Brandenbursko sa totiž obáva drahej rekonštrukcie, uvádza portál idnes.cz. Jeho údržba ročne vyjde na viac ako 240 tisíc eur, žiadne využitie ale kvôli svojej minulosti nemá, a tak sa ho vláda snaží zbaviť. Proti demolácii komplexu, vedeného ako kultúrna pamiatka, ale historici protestujú. Tá by navyše vyšla na takmer 400 tisíc eur.

Pozemok niekdajší šéf propagandy Adolfa Hitlera Goebbels dostal od mesta Berlína v roku 1936 ako darček k narodeninám a vila na ňom vyrástla priamo pre neho. Vysoko postavený nacista ju potom využíval ako „miesto odpočinku“ od rodinného života s manželkou Magdou a šiestimi deťmi. V dome sa schádzal s umelcami a hercami a často si do neho vozil milenky, napríklad aj českú herečku Lídu Baarovú.

Keď si však v roku 1945 s koncom vojny on aj jeho rodina vzali život v berlínskom Führerbunkeri, vila krátko slúžila ako vojenská nemocnica, kým ju začalo využívať mládežnícke krídlo východonemeckej komunistickej strany. Po páde Berlínskeho múru sa pozemok ešte ďalších desať rokov využíval, potom bol ale opustený a záujem o neho, snáď okrem neonacistov, nikto neprejavil.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie