fbpx

Obrovské zápchy na ceste z Chorvátska: Niekoľkokilometrové kolóny, utekajú ľudia pred požiarmi?

V Chorvátsku sa tvoria niekoľkokilometrové kolóny. Zdroj: reprofoto

Chorvátske pobrežie v týchto dňoch čelilo historickým lesným požiarom. V strednej Dalmácii si museli s plameňmi poradiť stovky hasičov a turistov museli dokonca evakuovať. Miestne úrady oznámili, že požiar nechtiac založil miestny muž, píšu topky.sk.

Podľa chorvátskeho portálu mirovina.hr mal jeden z požiarov založiť 65-ročný včelár a na základe výsledkov vyšetrovania je zodpovedný za dramatickú situáciu pri obci Tučepi na Makarskej riviére. Plamene však zasiahli aj obce Skradin a Podgora, dovolenkové destinácie sa tak zmenili na horiace peklo.

Požiar sa mal rozšíriť z odhodených uhlíkov z dymáku, ktorý včelári používajú pri starostlivosti o úle. 65-ročný Chorvát sa síce pokúšal všetky uhlíky uhasiť, no nejaké očividne ušli jeho pozornosti. Situácia je však už pod kontrolou a prípadom sa chorvátski policajti zaoberajú aj naďalej.

Portál Slobodna Dalmacija však citovala starostku obce Podgora, ktorá tvrdí, že mnoho turistov z Chorvátska odchádza. Dôvodom však nemajú byť požiare, ale strata pripojenia na internet. Starostka Petra Radić však uviedla, že aj keď požiar zasiahol veľkú časť obce, domy sa podarilo pred plameňmi ochrániť, Za niekoľkokilometrovými kolónami však stojí aj vysoký počet turistov, ktorí mieria k Jadranskému moru.

V roku 2023 to predstavovalo 21 miliónov návštevníkov, o 9% viac ako v roku 2022, informujú chorvátske úrady. Čísla sa tak blížia na rekordné počty z roku 2019 pred pandémiou covidu-19. Chorvátsko je najpopulárnejšou dovolenkovou destináciou pre Nemcov, Slovincov, Slovákov, Rakúšanov, Poliakov, Čechov, ale aj domácich chorvátskych hostí. Chorvátsko sa tak každoročne zaraďuje medzi najžiadanejšie európske destinácie, uviedol riaditeľ Národného združenia pre cestovný ruch (HTZ) Kristjan Staničić a poukázal na rastúce príjmy z cestovného ruchu.

Turistom miestne úrady a hasičský zbor odporúčali pozatvárať okná a zapnúť klimatizáciu, ktorá pomáha pri filtrovaní vzduchu a prípadne si prekryť horné dýchacie cesty vlhkým kúskom textílie, poprípade respirátorom, ktorý mnohí z nás ešte majú doma z čias pandémie. Odborníci sú však opatrní, a hoci sú aktuálne požiare pod kontrolou, vietor by mohol situáciu skomplikovať a situáciu ešte zhoršiť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie