fbpx

Odsúdený prokurátor Kováčik: Užije si vďaka novele Trestného zákona väzenie z pohodlia domova?

Reklama
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: TASR/Pavol Zachar, Jakub Kotian

Možno si čoskoro bude užívať pohodlie domova namiesto múrov väznice. Niekdajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik má svetlú vyhliadku vďaka novele Trestného zákona, o ktorej rozhodoval Ústavný súd.

Kedysi jedného z najmocnejších mužov štátu, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, odsúdili na osem rokov väzenia pre korupciu a vyzradenie utajovaných skutočností. Trest si odpykáva v Dubnici nad Váhom. Zadržali ho počas akcie pod názvom Božie mlyny v roku 2020, odvtedy na slobode nebol, píše cas.sk.

Nevyriešený rest

Vládna koalícia však vytiahla z rukáva tromf, vďaka ktorému si možno čochvíľa trest odpyká v pohodlnejších podmienkach. Vďaka presadenej novelizácii Trestného zákona môže zvyšok trestu stráviť s monitorovacím náramkom v domácom väzení.

Podľa zákona však musí odsúdený splniť niekoľko podmienok – musí sa preukázať, že vo väzení zlepšil svoje správanie, odsedel si aspoň tretinu trestu a zvyšok jeho nevykonaného trestu je menej ako päť rokov. Kováčik tieto kritériá podľa tvrdení obhajcu Erika Magála spĺňa.

Stále mu však na krku visí nevyriešený rest. Bývalý špeciálny prokurátor dostal pokutu vo výške 100-tisíc eur, ktorú doteraz neuhradil. Udelil mu ju Najvyšší súd SR, senát stanovil aj náhradný trest rok vo väzení v prípade, ak by bol peňažný trest zmarený.

Kováčik mal v úmysle sankciu splácať postupne, súd s tým nesúhlasil. Advokát Magál tvrdí, že Kováčik túto sumu zaplatiť pred premenou trestu nie je povinný. Podľa neho takúto podmienku novela pri zmene výkonu trestu na domáce väzenie nemá.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie