fbpx

Okupovaná jadrová elektráreň v Záporoží je opäť odpojená od externej siete

Reklama
KK35 archív Enerhodar - Na archívnej snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárne pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Ruskí vojaci bránia zamestnancom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES) evakuova sa spoloène s ich rodinami z neïalekého mesta Enerhodar, ktoré leží na frontovej línii. FOTO TASR/AP FILE - Russian servicemen guard an area of the Zaporizhzhia Nuclear Power Station, the largest nuclear power plant in Europe and among the 10 largest in the world in Enerhodar, Zaporizhzhia region, in territory under Russian military control, southeastern Ukraine, on May 1, 2022. Russia plans to relocate around 2,700 Ukrainian staff from Europe’s largest nuclear plant, Ukraine’s atomic energy company claimed Wednesday, May 10, 2023, warning of a potential “catastrophic lack of qualified personnel” at the Zaporizhzhia facility in Russia-occupied southern Ukraine. (AP Photo, File)
Zdroj foto: TASR

Ruskými jednotkami obsadená Záporožská jadrová elektráreň (ZAES) bola v pondelok opäť odpojená od externej elektrickej siete. Podľa tvrdení proruských úradov táto situácia nastala v dôsledku prerušenia vedenia vysokého napätia v úseku, ktorý je pod kontrolou Ukrajiny. Ukrajinské úrady sa k tvrdeniam ruskej strany nevyjadrili.

Príčiny odpojenia vedenia sa vyšetrujú. Radiácia v areáli elektrárne je v norme, uvádza sa vo vyhlásení proruských úradov. Ukrajinské úrady nateraz tvrdenia proruských úradov nekomentovali, dodala BBC. Šéf prokyjevskej Záporožskej oblastnej vojenskej správy Jurij Malaško však informoval o problémoch s dodávkou elektrickej energie v niektorých oblastiach.

Objasnil, že tieto problémy nesúvisia s ostreľovaním ruskou armádou, ale s požiarom, ku ktorému došlo v jednom zo zariadení v dôsledku preťaženia energetickej sústavy. Informoval, že príčina problémov sa zisťuje a špecialisti pracujú na obnovení dodávok.

Ukrajinské médiá pred tým informovali o výbuchoch v Záporoží, ktoré sa ozývali počas nočného ruského raketového útoku, dodala BBC. ZAES je od marca minulého roka obsadená ruskými jednotkami. Počas celého tohto sa objavovali obavy o jej bezpečnosť, ktoré ešte zosilneli v súvislosti so správami o blížiacej sa ukrajinskej protiofenzíve. Je totiž možné, že elektráreň by sa mohla ocitnúť priamo v bojovej zóne.

Podľa agentúry Reuters sa záložné generátory na chladenie reaktorov ZAES doteraz spustili šesťkrát – táto situácia nastala v dôsledku ostreľovania, z ktorého sa Rusko a Ukrajina obviňovali navzájom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie