fbpx

Oneskorenie lietadiel: Vo vzduchu jednoducho začína byť tesno

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

Letecká prevádzka nad Európou aj vo svete je teraz najsilnejšia za niekoľko posledných rokov a dobieha predcovidový rok 2019, vyplýva z dát tuzemského Riadenia letovej prevádzky a serveru Flightradar24. Na pražskom letisku dochádza ďalej k oneskoreniu niektorých letov, kufre však vraj zvládajú vyložiť včas, do 45 minút, informuje portál novinky.cz.

 

Čas prázdnin a dovoleniek zaplnil nebo lietadlami, dokazujú to aj čísla. V nedeľu prekročil podľa údajov Flightradaru celosvetovo počet komerčných letov spriemerovaný za týždeň 137-tisíc. Pre porovnanie, o rok skôr to bolo k rovnakému obdobiu 126 tisíc a v rokoch 2020 až 2022 len medzi 56 a 106 tisíc. V týchto rokoch, najvýraznejšie v roku 2020, cestovanie lietadlom obmedzila pandémiu covidu-19.

V súčasnej dobe sa v európskom vzdušnom priestore uskutoční priemerne 33 tisíc letov každý deň. Rekord bol dosiahnutý 5. júla, v piatok, kedy bola prekročená hranica 35 tisíc. Tieto čísla dokazujú, že sa letová prevádzka vracia na predcovidové čísla a ide o 99 percent referenčného roku 2019,“ upresnil na otázku Noviniek hovorca Riadenia letovej prevádzky Richard Klíma.

V prípade Česka sa podľa neho vo vzdušnom priestore uskutoční denne 2 400 pohybov. Doterajší rekord bol 2612 pohybov za deň.

 

V prípade letiska Praha je to potom priemerne 442 príletov a odletov denne. V oboch prípadoch ide o čísla, ktoré sú na úrovni 93 percent prevádzky pred pandémiou. „Zmeny tokov letovej prevádzky s ohľadom na vojnu na Ukrajine zapríčinili presun hlavného toku prevádzky zo západu na východ a späť viac južným smerom mimo nášho územia,“ vysvetlil Klíma, prečo mierne zaostávame za európskym priemerom.
K oneskoreniu z niektorých príletov a odletov na letisku Praha stále dochádza, ako je možné vidieť aj na jeho webe.

Napríklad v pondelok pred poludním mal prílet Pegasus Airlines z tureckého Istanbulu oneskorenie hodinu a pätnásť minút, let Smartwings/ČSA z gréckeho Rhodosu pol hodiny.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie