fbpx

Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k Hitlerovmu plánu na svetovládu

Reklama
KK33 Budapeš - Maïarský premiér Viktor Orbán (uprostred) èaká na príchod pápeža Františka na námestí Paláca "Sándor" v Budapešti 28. apríla 2023. Lietadlo na palube s pápežom Františkom (86) pristálo v piatok na letisku v Budapešti. Najvyšší predstavite¾ katolíckej cirkvi tu absolvuje svoju 41. apoštolskú cestu. V prvý deò trojdòovej návštevy Maïarska sa stretne s prezidentkou Katalin Novákovou a premiérom Viktorom Orbánom. FOTO TASR/AP Hungary Prime Minister Viktor Orban, centre, waits for the arrival of Pope Francis in the square of "Sándor" Palace in Budapest, Friday, April 28, 2023. The Pontiff is in Hungary for a three-day pastoral visit. (AP Photo/Andrew Medichini) *** Local Caption *** prvý deò
Zdroj Foto: TASR

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok prirovnal projekt európskej integrácie k snahe Adolfa Hitlera o ovládnutie sveta. 

„Byzantská ríša, Karol Veľký, (nemecký cisár) Otto, Napoleon a Hitler – títo všetci snívali, každý na inom základe, o európskej jednote,“ povedal Orbán v meste Vesprém na západe Maďarska.

Situácia dnes podľa jeho slov nie je iná. „Nezávislá národná existencia a myšlienka impéria sú prítomné súčasne. Národná kultúra a európske hodnoty. Suverenita a – ako to hovoria v Bruseli – čoraz užšia únia,“ dodal.

Maďarsko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004. Orbán, ktorý je v Maďarsku pri moci od roku 2010, je odporcom viacerých záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ, napríklad v oblasti azylovej politiky či právneho štátu.

Predseda maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) a bývalý premiér Ferenc Gyurcsány reagoval na najnovšie Orbánove vyjadrenia slovami: „Tento človek je chorý.“ Spomínať Hitlera spolu s európskou integráciou je „chorá, nechutná myšlienka“, napísal v príspevku na Facebooku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie