Bohaté krajiny trpia „pandémiou“ osamelosti. Dôkazov o tom je veľa, ale chýba detailnejší výskum tohto fenoménu. Najmä jeho dopady na ľudské zdravie. Nový výskum sa teraz pozrel na dôsledky osamelosti na kvalitu spánku.
Vedci tvrdia, že osamelí ľudia mávajú výrazne častejšie zlé sny, mnohokrát dokonca aj nočné mory, píše portál ČT 24. Naznačuje to, že osamelosť môže ešte viac zhoršovať zdravotný stav ľudí, ktorým chýba dostatok ľudskej spoločnosti.
Tieto výsledky sú dôležité, pretože ako osamelosť, tak poruchy spánku sú vážnym problémom verejného zdravia, uviedol psychológ Colin Hesse, ktorý výskum viedol. Sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, mŕtvice a predčasného úmrtia. Vedci získali tieto dáta zo štúdia viac ako tisíc šesťsto dospelých v Spojených štátoch vo veku od 18 do 81 rokov.
V článku zverejnenom v časopise Journal of Psychology autori upozorňujú, že hlavným faktorom, ktorý spája osamelosť s nočnými morami, je stres. Ten je súčasťou ako osamelosti, tak existuje korelácia medzi mierou stresu a množstvom zlých snov. Nie je to ale jediný faktor, ktorý tu zohráva dôležitú úlohu.
Tými ďalšími sú zrejme prežívanie obáv a úzkosti. To spôsobuje, že bežne silné podnety spôsobujú nepatrične silnú odozvu. Toto všetko zhoršuje kvalitu spánku a súčasne sa to často objavuje u osamelých osôb.
Okrem toho, že výsledky tejto štúdie vrhajú nové svetlo na možný nepriaznivý vplyv príliš malého množstva ľudských kontaktov, sú v súlade s evolučnou teóriou osamelosti, ktorá tvrdí, že pocit „niekam patriť“ je pre prežitie človeka kľúčový a dokonca aj priam nevyhnutný.
„Medziľudské vzťahy sú veľmi dôležitou ľudskou potrebou,“ tvrdí Hesse. „Ak nie je potreba silných vzťahov uspokojená, ľudia trpia fyzicky, psychicky aj sociálne. Rovnako ako hlad alebo únava znamenajú, že nemáte dostatok kalórií alebo spánku, vyvinula sa aj osamelosť, aby upozornila jedinca na to, že ich potreba medziľudských vzťahov nie je naplnená.“
Vedci poukazujú na to, že osamelosť je všadeprítomný stav, ktorý významne poškodzuje zdravie a spôsobuje ľuďom množstvo negatívnych stavov, vrátane zhoršeného spánku. Prežívanie nočných mor je pritom len jedným zo spôsobov poškodenia kvality spánku. Súvislosť je podľa autorov skôr koreláciou ako príčinnou súvislosťou: to znamená, že v hre je množstvo rôznych faktorov a nedá sa určiť, ktorý z nich je ten najdôležitejší – a v skutočnosti dokonca ani to, či je niektorý z vplyvov vôbec dominantný.