fbpx

Po ceste a železnici sa v marci odviezol medziročne podobný objem tovaru

Reklama
Na snímke vchod do budovy, v ktorej sídli Štatistický úrad SR na Lamaèskej ceste v Bratislave 6. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** PROFIL Ilustraèné foto Štatistický úrad SR ŒÚ budova logo
Zdroj foto: TASR

Podniky evidované na Slovensku v marci 2023 v rámci nákladnej dopravy prepravili 16,7 milióna ton tovaru. Objemy prepraveného tovaru po ceste medziročne mierne klesli, po železnici zasa mierne stúpli, v oboch prípadoch išlo o medziročne podobné objemy. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Celkový pokles prepravených ton takmer o 12 % bol podľa štatistikov ovplyvnený dynamickým medziročným polovičným prepadom v ostatnej doprave. Táto podielovo menej významná zložka už mesiace zásadne ovplyvňuje celkové parametre sektora dopravy a skladovania. Dlhodobo viac ako dvojtretinový podiel na prepravených tonách tovaru tvorí cestná doprava.

Druhý z ukazovateľov charakterizujúci dopravu, výkony nákladnej dopravy zohľadňujúci aj prepravné vzdialenosti, medziročne poklesol o 13,4 % a dosiahol v treťom mesiaci 3,16 miliardy tonokilometrov. Prepad ovplyvnil vysoký dvojtretinový pokles najazdených kilometrov najmä v neverejnej nákladnej doprave. Ide o podielovo menšiu časť cestnej dopravy, ktorú realizujú nedopravné firmy, teda spoločnosti s iným hlavným predmetom podnikania ako je doprava.

Počet cestujúcich v osobnej doprave v marci 2023 medziročne vzrástol o 14,7 % a dosiahol 60,6 milióna osôb. Boli to približne rovnaké hodnoty ako v marci roku 2019, teda pred pandémiou. Dynamicky dvojciferne medziročne vzrástla rozhodujúca cestná doprava, pričom výrazne rástla jej zložka doprava MHD (medziročne +18 %).

Výkony osobnej dopravy zohľadňujúce i dĺžku ciest dosiahli 780 miliónov osobokilometrov, medziročne boli vyššie takmer o pätinu. Počet najazdených osobokilometrov vzrástol bezmála o 18 %.

V súhrne za prvý štvrťrok roka 2023 v nákladnej doprave bolo prepravených 49,3 milióna ton tovaru, čo predstavovalo medziročný pokles o 8,9 %. V dopravných prostriedkoch osobnej dopravy sa pri medziročnom raste o 23 % prepravilo 169,7 milióna cestujúcich. V železničnej aj v cestnej doprave išlo takmer o štvrtinové medziročné rasty.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie