fbpx

Po teplom dni budú opäť búrky. SHMÚ vydal výstrahy 1. a 2. stupňa

Reklama
Na archívnej snímke ľudia nastupujú do autobusu počas búrky a silného dažďa v Podunajských Biskupiciach v Bratislave 27. júla 2019. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

V priebehu večera sa očakávajú silné búrky, ktoré sa následne počas celej noci budú pomaly pohybovať smerom k východu. Informuje portál imeteo.sk.

Ako predpovedajú meteorológovia, v priebehu večerných hodín sa začne formovať rozsiahly búrkový systém, ktorý od západu dorazí aj nad naše územie a prinesie veľmi nebezpečné búrky.

Pozor si treba dať najmä na vietor. “Prvé búrky by sa mohli objaviť na západnom a severozápadnom Slovensku ešte pred západom Slnka. Počítať musíte s vysokou bleskovou aktivitou a výdatným lejakom. Je však aj vysoké riziko nárazového vetra,” píšu odborníci s tým, že by mohol páchať aj materiálne škody.

Ako približujú, búrkový systém sa bude presúvať zo západného nad stredné Slovensko, kde dorazí okolo polnoci a v skorých ranných hodinách by mal dôjsť nad východné Slovensko.

Výstrahy 1. a 2. stupňa

Výstrahy pred búrkami prvého a druhé stupňa vydal aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Od 19.00 h vydali meteorológovia výstrahu pred búrkami pre celé západné a stredné Slovensko. V Nitrianskom, Trenčianskom a aj v niektorých okresoch Banskobystrického, Žilinského a Trnavského kraja bude platiť zvýšená výstraha druhého stupňa. „Búrky v tomto prípade môžu by spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 – 50 mm v priebehu 30 minút, nárazmi vetra, ktoré môžu dosiahnuť 70 – 110 km/h, a s krúpami,“ informoval SHMÚ.

V časti Žilinského a Banskobystrického kraja a takisto v Bratislavskom a vo väčšej časti Trnavského kraja platí výstraha prvého stupňa pred búrkami. V oboch prípadoch platí hrozba pred tvorbou búrok do nedeľňajšieho (9. 6.) rána, píše TASR.

Odborníci na záver upozorňujú, že pri týchto javoch je vysoká pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd, ktoré predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie.

Meteorologické výstrahy. Zdroj: SHMÚ
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie