fbpx

Po útoku hackerov sa na webe patriarchu Kirilla objavila modlitba za Ukrajinu

Reklama
JB 1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (v¾avo) prijíma ruského pravoslávneho patriarchu Kirilla poèas Dòa Slovanskej literatúry a kultúry v Kremli v Moskve 24. mája 2023. FOTO TASR/AP Russian President Vladimir Putin receives Russian Orthodox Church Patriarch Kirill on the Day of Slavic Literature and Culture, in Moscow, Russia, Wednesday, May 24, 2023. The day is timed to coincide with the Day of Remembrance of Saints Cyril and Methodius, the creators of the Russian alphabet and Slavic writing. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Zdroj foto: Pexels

Neznámi hackeri sa v sobotu nabúrali na webovú stránku rezidencie patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla v Peredelkine a zverejnili na nej texty v ukrajinčine – okrem iného aj modlitby za protiofenzívu ukrajinských ozbrojených síl a za Ukrajinu.

Pod textom modlitby za protiútok bola zverejnená definícia ukrajinských ozbrojených síl: uvádza sa v nej, že ide o „vojenskú formáciu, ktorá má podľa ústavy za úlohu obranu Ukrajiny, ochranu jej suverenity, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti“. Okrem toho webová stránka Kirillovej rezidencie vyzývala návštevníkov stránky, aby podporili Ukrajinu a jej vojakov.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu sa proukrajinskí hackeri nabúrali na mnohé ruské webové stránky, kde často zanechávali protivojnové odkazy a výzvy pre ruských občanov.

DW súčasne pripomenula, že útokom ruských alebo proruských hackerov boli často vystavené nielen webové stránky na Ukrajine, ale aj jej spojencov na Západe.

Napríklad ešte v máji 2022 poslanci nemeckého Bundestagu zhodnotili situáciu v oblasti kybernetickej bezpečnosti v Nemecku ako „mimoriadne napätú“, pričom niektoré z počítačových útokov dokonca narušili webové stránky nemeckého ministerstva obrany a úradu nemeckého kancelára.

Podľa agentúry Reuters hackerská skupina Cold River v lete 2022 zaútočila na tri americké jadrové výskumné laboratóriá, pričom pre každú z týchto troch inštitúcií vytvorila falošné prihlasovacie stránky a jadrovým vedcom poslala e-maily v snahe prinútiť ich prezradiť svoje heslá. Nie je známe, či bol tento pokus o hackerský útok úspešný.

Okrem toho sa v auguste 2022 proruskí hackeri nabúrali na webové stránky fínskeho parlamentu a v októbri boli napadnuté weby poľského a slovenského parlamentu. Útok na poľský web sa odohral na
pozadí rozhodnutia poľského Senátu uznať režim v Rusku za teroristický.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie