fbpx

Podpredsedom novej frakcie v europarlamente bude Uhrík

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Pavol Zachar, FOTO TASR - Dano Veselský

Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) dokázala získať podporu dostatočného počtu partnerov z rôznych členských krajín EÚ na vytvorenie novej politickej frakcie v Európskom parlamente (EP). Nová frakcia sa bude volať Európa suverénnych národov a zahrnie aj slovenské hnutie Republika, ktorého líder Milan Uhrík bol zvolený za podpredsedu frakcie, informujú spravy.pravda.sk.

„Hnutie Republika zakladá spolu s nemeckým AfD a ďalšími vlasteneckými stranami z Európy europarlamentnú frakciu Európa suverénnych národov (ESN). Zároveň mi je cťou oznámiť, že som bol zvolený za podpredsedu celej frakcie. Je to obrovský úspech, ale aj veľká zodpovednosť,“ uviedol Uhrík pre Pravdu a neskôr túto informáciu zverejnil aj na sociálnych sieťach.

Lídrom frakcie bude poslanec za AfD René Aust. Predseda českého opozičného hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura už v utorok oznámil, že nová politická skupina, združená okolo 14 poslancov AfD, bude mať názov Európa suverénnych národov. Tento názov navrhla nemecká strana.

Podľa dostupných informácií má frakcia aktuálne 28 až 30 poslancov z deviatich členských krajín EÚ. Jadro frakcie tvorí 14 europoslancov z AfD. Medzi ďalšími členmi sú šiesti poslanci poľskej strany Konfederácia slobody a nezávislosti (Konfederacja), traja členovia španielskeho hnutia Koniec zábavy (SALF), traja z bulharského protieurópskeho hnutia Obroda, dvaja poslanci za Republiku zo Slovenska, a po jednom zástupcovi za českú SPD, francúzske protiimigračné hnutie Reconquete, maďarské hnutie Naša domovina (MHM) a Úniu ľudu a spravodlivosti z Litvy.

Nová skupina tak splnila podmienku minimálneho počtu 23 poslancov z najmenej siedmich členských krajín EÚ. Podľa hovorkyne spolupredsedníčky AfD Alice Weidelovej je frakcia otvorená aj ďalším členom, ktorí môžu pribudnúť z Demokratického vlasteneckého hnutia (NIKH) z Grécka, poľskej strany Národné hnutie (RN) či rumunskej strany SOS Romania.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie