fbpx

Pokémonské vyčíňanie vo Van Goghovom múzeu: Prepustili viacerých pracovníkov

Na snímke vľavo pikachu inšpirovaný obrazom ‘Self-Portrait with Grey Felt Hat’. Vpravo spomínaný obraz. Zdroj: vangoghmuseum.nl

Najmenej štyroch zamestnancov múzea prepustili v súvislosti s limitovanou edíciou kariet Pokémonov, informoval portál euronews.com.

Van Goghovo múzeum v Amsterdame údajne prepustilo štyroch zamestnancov v dôsledku kontroverzie okolo výstavy Pokémonov v múzeu z jesene minulého roka. Obľúbená séria bola ocenená na mnohých osobných výstavách, ale jedna z najnovších výstav, spolupráca medzi Pokémonom a amsterdamským Van Gogh Museum, ktorá predstavuje ikonické bytosti nakreslené v štýle plodného umelca Vincenta Van Gogha, spôsobila dosť veľký ošiaľ.

Súčasťou podujatia bola obchodná karta s limitovanou edíciou, „Pikachu s klobúkom zo šedej plsti“ – podľa vzoru Van Goghovho autoportrétu z roku 1887, ale s postavičkou Pikachu – ktorá bola k dispozícii pre návštevníkov múzea. Keď sa merch Pokémon pre spoluprácu s Van Goghom vypredal niekoľko dní po otvorení, múzeum nakoniec z bezpečnostných dôvodov úplne odstránilo propagačné karty Pokémona.

Karta „Pikachu with Grey Felt Hat“ bola jednou z kariet vytiahnutých z exponátu, pretože sa ju pokúšali získať niektorí agresívni fanúšikovia. Teraz bolo v súvislosti s uvedeným predmetom prepustených niekoľko zamestnancov múzea.

Správu ako prvý priniesol holandský denník Het Parool, ktorý potvrdil, že zamestnanci sa po suspendácii v decembri 2023 už nevrátia do svojich pracovných miest. Správy uvádzajú, že najmenej štyria zamestnanci boli suspendovaní, pričom obvinenia voči zamestnancom zahŕňali spreneveru škatúľ limitovaných edícií Pokémonových kariet, ktoré sa objavili v akcii.

Jeden zamestnanec, ktorý v múzeu pracoval 25 rokov, údajne návštevníkom povedal, kedy presne môžu karty získať, čo je porušenie múzejných postupov a kódexov správania.

Niektoré z herných kariet môžu priniesť tisíce dolárov, zatiaľ čo limitované edície kariet dosahujú vyššie hodnoty. Niektoré záznamy na eBay dokonca zobrazujú predajcov, ktorí hľadajú až 92 000 eur za svoj „Pikachu s klobúkom zo šedej plsti“.

Popularita Pokémona a jeho výmennej kartovej hry viedla k tomu, že skalpovanie sa stalo hlavným problémom v hernej komunite a zvesti o tom, že karta a výstava budú znovu spustené budúci mesiac, boli teraz vyvrátené.

Spolupráca Vincent van Gogh x Pokémon vložila niektoré z najobľúbenejších postáv z franšízy Pokémon do niektorých z najznámejších obrazov holandského umelca.

Nové diela, ktoré boli vystavené na malej výstave vo Van Goghovom múzeu, namaľované dlhoročnými ilustrátormi pre kartovú hru Pokémon, mali povzbudiť nové publikum, aby objavilo diela Vincenta van Gogha.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie