Po ranných búrkach máme na východe opäť búrlivo. Búrky pribúdajú pomerne výrazným tempom a niektoré z nich dokonca vykazujú supercelárne črty. Na východe Slovenska a Gemeri zaznamenali meteorológovia intenzívne supercelárne búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti. Vydal aj výstrahu prvého stupňa pred prívalovou povodňou.
Krátko popoludní začali na Gemeri a Spiši vznikať ďalšie búrky, ktoré sa postupne čoraz viac rozmáhajú. Nad stredným a východným Slovenskom totiž narastá kopovitá oblačnosť, z ktorej vznikajú prehánky a následne búrky. Vzduch sa labilizuje a ďalšia vlna búrok sa tak už začala formovať.
Na Spiši vyčíňa supercela
Niektoré búrky dokonca vykazujú aj supercelárne črty. Jedna z búrok je jednoznačne supercela. Ide o búrku v Spišskom Podhradí. Táto búrka môže produkovať aj menšie krúpy a prinášať zosilnený vietor.
Dnešné búrky tak môžu byť nebezpečné. Budú pomerne stacionárne, čo znamená, že v jednej lokalite môže spadnúť veľké množstvo zrážok. Búrky sa budú postupne vyvíjať a pomaly pohybovať smerom k juhovýchodu.
Búrky dnes hrozia len na východe Slovenska, kde môžu lokálne priniesť až 50 mm zrážok. Na zvyšku územia bude panovať slnečné a naďalej veľmi teplé počasie.
„Aktuálne v regiónoch Gemer, Abov, Zemplín a dolný Spiš zaznamenávame viaceré supercelárne búrky, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou produkujú aj veľké krúpy,“ upozornil ústav.
SHMÚ zároveň uviedol, že intenzívne búrky sú sprevádzané prívalovým dažďom. Napríklad na stanici Klenov zaznamenali meteorológovia intenzitu až 31 milimetrov za polhodinu.
Výstraha prvého stupňa pred prívalovou povodňou platí pre okresy Poltár, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice okolie – Hornád, Košice okolie – Bodva, Košice, Prešov, Vranov nad Topľou a Trebišov bez Roňavy.
Výstrahu druhého stupňa pred búrkami vydal SHMÚ pre juhovýchodné okresy Slovenska a Vranov nad Topľou. Vyskytnúť sa tam môžu miestami búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpami.
Pre zvyšné okresy východného Slovenska platí výstraha prvého stupňa. Výstrahy priebežne platia do 20.00 h. „Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok,
zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a podobne),“ upozornili meteorológovia.