fbpx

Pozor na toto! Môže ísť o rakovinu. Ak máš v ústach túto vec, spozorni

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik

Ak máte v ústach nezvyčajné škvrny, vašou mysľou môže okamžite preskočiť myšlienka na rakovinu ústnej dutiny. Je to však tak?

Škvrny či lézie v ústnej dutine môžu byť následkom leukoplakie. Hoci ich vzhľad sa môže líšiť, vredy sú zvyčajne biele alebo sivé s hrubými vyvýšenými okrajmi a tvrdým povrchom. Tieto lézie sú bežné u fajčiarov alebo ľudí, ktorí používajú bezdymový tabak, ale môžu byť tiež znakom zle nasadených zubných protéz alebo zvyčajného žuvania vnútorných strán líc.

Čo to je?

Leukoplakia spôsobuje hrubé biele škvrny, ktoré sa tvoria na ďasnách. Náplasti sa môžu vytvárať aj na vnútornej strane líc a spodnej časti úst. Niekedy sa škvrny tvoria na jazyku. Tento povlak sa nedá zoškrabať.

Lekári nepoznajú presnú príčinu leukoplakie. Ale pokračujúce podráždenie tabakom – či už fajčeným, ponoreným alebo žuvaným – môže byť najčastejšou príčinou. Ďalšou možnou príčinou je dlhodobé užívanie alkoholu.

Väčšina leukoplakických povlakov však nie je rakovina. Niektoré príznaky však vykazujú skoré príznaky rakoviny. Rakovina v ústach sa môže vyskytnúť vedľa vyskyttujúcej sa leukoplakie. Biele oblasti zmiešané s červenými oblasťami, tiež nazývaná škvrnitá leukoplakia, môže viesť k rakovine. Najlepšie je navštíviť svojho zubára alebo lekára, ak máte nejaké zmeny v ústach, ktoré nemiznú.

Symptómy

Leukoplakia sa zvyčajne vyskytuje na ďasnách, vnútornej strane líc, spodnej časti úst pod jazykom a niekedy aj na jazyku. Zvyčajne to nie je bolestivé a istý čas si to nemusíte všimnúť.

Leukoplakia sa môže prejaviť ako:

 • Biele alebo sivé škvrny, ktoré sa nedajú zotrieť.
 • Škvrny s drsným, ryhovaným, zvrásneným alebo hladkým povrchom alebo ich kombináciou.
 • Fľaky s tvarmi a okrajmi, ktoré nie sú pravidelné.
 • Hrubé alebo tvrdé škvrny.

Môžu sa objaviť biele škvrny leukoplakie spolu s vyvýšenými červenými oblasťami nazývanými erytroplakia (uh-rith-roe-PLAY-key-uh). Táto kombinácia sa nazýva škvrnitá leukoplakia. Tieto príznaky s väčšou pravdepodobnosťou vykazujú zmeny, ktoré môžu viesť k rakovine.

Chlpatá leukoplakia

Chlpatá leukoplakia spôsobuje neostré biele škvrny, ktoré vyzerajú ako záhyby alebo hrebene. Škvrny sa zvyčajne tvoria po stranách jazyka. Chlpatá leukoplakia sa často mylne považuje za aft v ústach, infekciu, ktorý spôsobuje krémovo biele škvrny, ktoré sa dajú zotrieť. Ústny aft je tiež bežný u ľudí so slabým imunitným systémom.

Kedy navštíviť lekára?

Aj keď leukoplakia zvyčajne nespôsobuje nepohodlie, niekedy môže naznačovať vážnejší stav.

Navštívte svojho lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka, ak máte niektorý z týchto stavov:

 • Biele škvrny alebo rany v ústach, ktoré sa samy nezahoja do dvoch týždňov.
 • Hrudky v ústach.
 • Biele, červené alebo tmavé škvrny v ústach.
 • Zmeny vo vnútri úst, ktoré nezmiznú.
 • Bolesť ucha.
 • Problémy s prehĺtaním.
 • Problémy s otváraním čeľuste.
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie