fbpx

Rakovina ďasien: Toto sú veci, ktoré je potrebné vedieť

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik

Ochorenie ďasien je oveľa častejšie ako akýkoľvek typ rakoviny ďasien. Ako však zistíš, či máš zápal ďasien, parodontitídu alebo rakovinu?

Ako sa prejavuje rakovina ďasien?

Rakovina ďasien je zvyčajne niečo, čo rastie smerom von z povrchu ďasien. Často ide o útvar a môže byť červený alebo biely. Môže tiež krvácať.

Na druhej strane, zápal ďasien je ranná infekcia ďasien spôsobená baktériami, ktoré tam prirodzene žijú a spôsobujú podráždenie. Môže spôsobiť, že ďasná sú citlivé a opuchnuté alebo bolestivé, keď sa ich dotkneš alebo ich čistíš zubnou niťou. Je veľmi častá a spôsobuje ju nedostatočná ústna hygiena.

Periodontitída je pokročilejšie štádium ochorenia ďasien. Je to závažná forma zápalu ďasien, ktorá sa vyvinie len vtedy, ak máte zápal ďasien naozaj dlho. Ak sa nelieči, môže nakoniec viesť k ďalším problémom so zubami a čeľustnými kosťami. Väčšina ochorení ďasien by však nemala spôsobovať uvoľnenie zubov, znecitlivenie alebo hlboko zakorenenú bolesť. To všetko sú príznaky toho, že sa deje niečo vážnejšie.

Vedie ochorenie ďasien niekedy k rakovine ďasien?

Zatiaľ o tom nevieme, hoci údaje sú nejasné a sú ovplyvnené inými faktormi. Medzi rizikové faktory spoločné pre ochorenie ďasien aj rakovinu ďasien patrí fajčenie a žuvanie tabaku. Napriek tomu sa u niektorých osôb so zlou zubnou hygienou a bez iných známych rizikových faktorov môže vyvinúť rakovina ďasien.

Rakovina ďasien – alebo rakovina alveolárneho hrebeňa – bola častejšia v období rozšíreného používania žuvacieho tabaku a cigariet. Dnes je však našťastie menej častá. Rakovina ústnej dutiny sa najčastejšie vyskytuje na jazyku, a nie na ďasnách. Ľudský papiloma vírus alebo HPV nespôsobuje rakovinu v ústach, ale je hlavnou príčinou rakoviny hornej časti hrdla (orofaryngu) v Spojených štátoch.

Skvamocelulárny karcinóm je zďaleka najčastejší, pretože povrch ďasien tvoria takmer výlučne skvamocelulárne bunky. Oveľa zriedkavejšie by sa vyskytovali iné druhy rakoviny vznikajúce v mäkkých tkanivách ďasien a kostí vrátane osteosarkómov, ktoré začínajú v čeľustnej kosti a rastú smerom von, a slizničných melanómov, ktoré môžu mať tmavú farbu.

Aké sú rizikové faktory rakoviny ďasien?

Najväčším rizikovým faktorom je užívanie tabaku v spojení s užívaním alkoholu a možno aj veľmi zlá dentálna hygiena. Je však dôležité poznamenať, že na to, aby ste dostali tento typ rakoviny, nemusíte mať v anamnéze užívanie tabaku.

Ďalším možným rizikovým faktorom je zle priliehajúci zubný strojček, ktorý sa otiera o ďasná. Niektorým ľuďom z nich vznikajú mozoľnaté zuby, ktoré môžu vyzerať ako masa a krvácať. Niekedy je teda ťažké rozlíšiť tieto dva prípady. Avšak podobne ako v prípade nedostatočnej dentálnej hygieny, naozaj nevieme, či chronická trauma zo zubnej náhrady môže spôsobiť rakovinu ďasien alebo nie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie