fbpx

Prečo Igor Matovič zmizol z verejného života? Vraj išlo o EXPERIMENT

Ivan Korčok a Igor Matovič. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák

Na niekoľko mesiacov obmedzil svoju politickú aktivitu, čo spôsobilo pokles preferencií hnutia a odchod niektorých poslancov. Urobil to s cieľom dosiahnuť spoluprácu s opozičnými stranami. Odborník varuje, že voliči sa už nemusia vrátiť. Informuje portál tvnoviny.sk.

Líder hnutia Slovensko sa zúčastnil oboch tohtoročných volieb, pričom v prezidentských získal dve percentá hlasov a v eurovoľbách dosiahlo podobné číslo aj celé hnutie. Po týchto voľbách sa Igor Matovič takmer vytratil z verejného života, a dokonca bol menej aktívny aj na sociálnych sieťach.

Tento útlm sprevádzal pokles preferencií hnutia, ktoré kleslo z deviatich percent až na hranicu zvoliteľnosti, pričom v niektorých prieskumoch bolo ešte nižšie. Z hnutia navyše odišli dvaja poslanci, Viliam Tankó a Ľubomír Galko.

Podľa Michala Šipoša, šéfa poslaneckého klubu, bola neaktivita spôsobená vyčerpaním po troch rokoch intenzívnej práce, počas ktorých pracovali aj cez letné prázdniny. V rozhovore pre Denník N zdôraznil, že pred nimi je ešte veľa práce, a niekedy je potrebné oddýchnuť si, aby mohli opäť naplno pokračovať.

Šipoš tiež uviedol, že Matovičovo stiahnutie súviselo s pokusom o naštartovanie spolupráce s opozičnými stranami.

„Keď sme prišli do parlamentu, opoziční kolegovia z PS, SaS a KDH mi v tichosti naznačovali, že by s nami radi spolupracovali, ,keby sa Igor trochu stiahol‘. Tak sme vyskúšali experiment, aby sme zistili, či to myslia úprimne,“ poznamenal Šipoš.

Dodáva však, že napriek tomu k spolupráci nedošlo a ani sa zatiaľ nerysuje.

O opozícii rozhodne Korčok

Podľa politológa Radoslava Štefančíka je reakcia opozičných strán prirodzená, keďže majú s Igorom Matovičom vlastné skúsenosti. Vnímajú ho ako „neriadenú strelu,“ ktorej nie je možné dôverovať. Napriek tomu si Štefančík myslí, že opozícia by mala spolupracovať aspoň s niektorými jednotlivcami z jeho hnutia.

Aj keď sa Matovič v septembri vrátil na politickú scénu, otázne zostáva, či dokáže hnutie vyviesť z krízy. Podľa Štefančíka sa začína šíriť naratív, že súčasné kroky vlády, ako šetriace opatrenia a zvyšovanie daní, sú dôsledkom zadlženia krajiny počas vlády Igora Matoviča. Ten by mal na tento naratív čoskoro reagovať, aby nestratil ďalšiu podporu voličov.

Dôležitú úlohu bude v nasledujúcich mesiacoch zohrávať aj Ivan Korčok. Ak sa pridá k Progresívnemu Slovensku, môže pritiahnuť voličov iných opozičných strán, čo by mohlo oslabiť potenciál PS nájsť po voľbách koaličného partnera.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie