fbpx

PREDPOVEĎ: Slovensko zasiahne nebezpečné počasie. Európou sa preženú supercely a tornáda

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/DPA, Roman Hanc

Aj keď je dnešok zatiaľ pokojný, do Európy sa blíži veľmi nebezpečné počasie v podobe intenzívnych búrok a nebezpečných superciel. Čo nás dnes čaká?

V západnej a strednej Európe prevláda pokojné letné počasie ešte krátko popoludní. Situácia sa však čoskoro zmení a búrky, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné, prinesú svoje nástrahy. Predpoveď priniesol portál imeteo.sk.

V našom regióne sa očakávajú silné búrky najmä v južnom Nemecku, kde služba ESTOFEX vydala výstrahu 3. stupňa. Búrky tam môžu priniesť silné poryvy vetra a krupobitie.

Pre dnešný deň bol rovnako vydaný 2. stupeň výstrahy pre celú alpskú oblasť. Dnešné podmienky totiž podporujú vznik intenzívnych búrok supercelárneho typu.

Supercely sú veľmi nebezpečné búrky, pretože môžu priniesť život ohrozujúce javy, ako sú veľmi silný vietor, prívalové zrážky, krupobitie a dokonca aj tornáda.

Krúpy do 5 cm

V južnom Nemecku a vo veľkej časti Álp dnes vládne vlhká a nestabilná vzduchová masa, ktorá podporuje tvorbu silných búrok. Modely očakávajú dnes popoludní a večer vznik superciel s krupobitím až do 5 cm a silnými nárazmi vetra.

Tieto supercely môžu byť nebezpečné a spôsobiť značné škody. V tejto poveternostnej situácii môže zohrávať rolu aj saharský prach v atmosfére nad Európou, čo môže spôsobiť miernu neistotu ohľadom intenzity búrok.

Intenzívne búrky dnes zasiahnu Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko a Taliansko, čiastočne aj Česko a Maďarsko. Slovensku by sa tieto búrky mali vyhnúť.

Výstrahy na piatok 21. júna. Zdroj: SHMÚ
Výstrahy na sobotu 22. júna. Zdroj: SHMÚ

Na Slovensku sa očakáva búrlivé počasie až v piatok večer a v sobotu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie