fbpx

Saharský prach je späť! Slovensko zasiahnu vlny piesku. TIETO dni to bude najhoršie

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Dano Veselý

Nad Slovenskom opäť prúdi saharský prach, ktorý k nám prichádza vzdušnými prúdmi z juhu, a tentoraz je jeho množstvo poriadne značné. Tieto dni si teda neužijeme jasne modrú oblohu, a počas búrok prach padajúci so zrážkami výrazne zašpiní všetko, čo je vonku.

Saharský prach dnes dopoludnia rýchlo pokryl celé naše územie. Táto masa prachu nielenže zakalí oblohu, ale aj mierne zníži teploty, ktoré by inak bez prítomnosti prachových častíc boli vyššie. Informoval o tom portál imeteo.sk.

Prach z Afriky bude padať spolu so zrážkami, ktoré prinesú búrky v noci na sobotu. Prachové častice sa naviažu na dažďové kvapky a dopadnú na zem.

Po zrážkach bude všetko vonku, vrátane áut, záhradného nábytku, parapetov a striech, pokryté vrstvou hnedého prachu. Preto si autá neumývajte ani v sobotu, lepšie je počkať do pondelka, keď prach prestane padať.

Búrky prinesú zrážky, ktoré stiahnu saharský prach k zemi, a v piatok večer a v noci bude mokré usadzovanie na úrovni 263 mg/m², najmä na západe Slovenska.

Ďalšie zrážky a búrky prídu v sobotu, pričom saharského prachu padne s dažďom ešte viac, tentoraz po celom Slovensku. Hodnota mokrého usadzovania bude podľa modelu SKIRON až 939 mg/m².

Najväčšia koncentrácia saharského prachu bude od piatkového popoludnia do sobotného doobedia, potom bude prachu postupne ubúdať a v nedeľu už bude menej výrazný. Prach podľa modelu SKIRON zotrvá nad naším územím do konca týždňa a opustí ho postupne v priebehu pondelka.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie