fbpx

Prelom v Taliansku. Škola vyhlásila na posledný deň ramadánu prázdniny, krajná pravica tento krok kritizovala

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/AP

Žiaci základnej školy v Pioltello neďaleko Milána v Taliansku zostávajú 10. apríla doma. Vedenie školy sa rozhodlo vyhlásiť voľný deň na oslavu konca moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Je to po prvýkrát, čo sa tak stalo v Taliansku, informoval v pondelok denník Corriere della Sera. Toto rozhodnutie ostro kritizovala krajná pravica.

Škola tento krok odôvodnila tým, že mnohí žiaci v posledných rokoch aj tak zostávali počas hlavného moslimského sviatku doma.

Základnú školu v meste, ktoré patrí do metropolitnej oblasti Milána, navštevuje približne 1 300 detí, z ktorých 40 % pochádza z moslimských rodín, uviedol riaditeľ školy Alessandro Fanfoni. „Máme tu triedy, kde v predchádzajúcich rokoch prišli na vyučovanie na konci ramadánu tri alebo štyri deti,“ povedal.

Riaditeľ uviedol, že rozhodnutie vyhlásiť 10. apríl za voľný deň podporila rada školy, v ktorej sú aj zástupcovia rodičov. Škola preto začala školský rok o jeden deň skôr ako v susedných obciach v septembri, aby dodržala povinný rozsah vzdelávania.

Rozhodnutie školy, ktoré je podľa tlače prvé svojho druhu v Taliansku, kritizovala krajná pravica. „Je to neprijateľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s hodnotami, identitou a tradíciou našej krajiny,“ povedal Matteo Salvini, taliansky minister dopravy a šéf protiimigračnej strany Liga. V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší predstavitelia strany.

Na druhej strane školu podporila starostka mesta Pioltello Ivonne Cosciottiová zo stredoľavej Demokratickej strany. Starostka uviedla, že rozhodnutie, o ktorom podľa jej slov nebola vopred informovaná, sa uberá správnym smerom.

Podľa rôznych odhadov sa v Taliansku k islamu hlási tri až päť percent obyvateľstva. Súčasná prítomnosť islamu v Taliansku súvisí najmä s prisťahovalectvom, ktoré sa zvýšilo od konca 80. rokov minulého storočia.

Islam je v Taliansku menšinovým náboženstvom, väčšina obyvateľov krajiny sa hlási ku kresťanstvu. Podľa posledných odhadov sa však približne 30 % Talianov nehlási k žiadnej viere.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie