fbpx

Premiér Robert Fico sa nezúčastní na inauguráciu prezidenta Petra Pellegriniho. Toto mu odkazuje

Reklama
Na snímke Peter Pellegrini a Robert Fico. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, REPROFOTO FACEBOOK/Robert Fico

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico nepríde na slávnostnú inauguráciu zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Uviedol to tlačový odbor Úradu vlády pre tvnoviny.sk s tým, že mu to neumožní rozsah zranení po atentáte.

„Predseda vlády SR Robert Fico v týchto dňoch venuje maximálnu pozornosť rehabilitácii. Rozsah zranení po atentáte mu, žiaľ, neumožní zúčastniť sa na inaugurácii prezidenta. S Petrom Pellegrinim je však v kontakte a zaželal mu veľa síl a úspechov pri výkone funkcie najvyššieho ústavného činiteľa,“ uvádza sa v stanovisku.

V sobotu sa Peter Pellegrini ujme prezidentského úradu v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. Prezidentke Zuzane Čaputovej uplynie mandát 15. júna. Súčasťou inauguračného dňa bude aj slávnostný obed v Prezidentskom paláci, kde bude nový prezident hostiť 15 mladých ľudí a 15 seniorov.

Najprísnejšie bezpečnostné opatrenia

Takto stráženú inauguráciu hlavy štátu sme tu ešte nemali. Uvedenie Petra Pellegriniho do úradu budú sprevádzať najprísnejšie bezpečnostné opatrenia. Dôvodom je nedávny atentát na premiéra.

Z programu napríklad vyhodili peší presun mestom. Nový prezident si tak ruky so svojimi podporovateľmi nepodá. Zmenou v porovnaní s predchodcami bude obed so študentami a seniormi.

Pellegrini zastúpi premiéra na stretnutí lídrov EÚ

Zvolený prezident SR Peter Pellegrini bude zastupovať premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na neformálnom stretnutí lídrov EÚ v Bruseli. Uskutoční sa v pondelok (17. 6.). Pellegrini to uviedol v rozhovore pre TASR. Na zasadnutí budú lídri diskutovať o obsadení hlavných funkcií v inštitúciách EÚ.

„Vzhľadom na atentát a zdravotný stav premiéra budem musieť dočasne, minimálne už dva dni po inaugurácii, prevziať na seba rolu účastníka neformálneho samitu premiérov a prezidentov v Bruseli,“ skonštatoval Pellegrini. Pôjde podľa neho o prvé neformálne diskusie po eurovoľbách o obsadení postov šéfa Európskej komisie (EK) či Európskej rady.

Kým lídri EÚ budú na pondelkovom neformálnom zasadnutí diskutovať o obsadení hlavných funkcií v inštitúciách EÚ, ktoré sa vyberajú na základe dohody, Európsky parlament si bude voliť vlastné vedenie v polovici júla.

Prvá oficiálna zahraničná cesta Pellegriniho vo funkcii prezidenta povedie tradične do Českej republiky. Uskutoční sa 26. júna.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie