fbpx

Prežili bok po boku 50 rokov, spolu sa rozhodli aj zomrieť. Manželský pár podstúpil eutanáziu

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Jan Faber a Els van Leeningen boli manželia takmer pol storočia. Skraje júna sa rozhodli podstúpiť spoločne eutanáziu. V Holandsku je to legálne, každý rok sa rovnakým spôsobom dobrovoľne rozlúči so životom desiatky párov.

Poznali sa od škôlky, boli jedným z tých rozprávkových párov, ktoré nemôže nič rozdeliť, píše portál BBC. Presne podľa toho žili, presne podľa toho sa tiež rozhodli zomrieť. Je to len pár týždňov, čo 70-ročný Ján Faber ao rok starší Els van Leeningenová podstúpili spoločnú eutanáziu.

Zmierení s tým, že takto je to najlepšie. „Už to musí skončiť,“ povedal pre BBC Jan, bývalý juniorský reprezentant v pozemnom hokeji. Prežili ho so všetkým, nešetrili sa. Väčšinu dospelosti strávili na svojom hausbóte či v obytnom vozidle, večne boli na cestách. Veľa aktívne pracovali. Narodil sa im syn, radovali sa z vnúčat.

Jana však už vyše dvadsať rokov trápila neznesiteľná bolesť chrbta, na ktorú prestali účinkovať lieky. A Els nedávno zistili demenciu. Jemu od bodania prechádzajúceho celým telom dokázala pomôcť jedna jediná pozícia, kedy si pri sedení skrčil nohu pod seba. Ona z ničoho nič začala zabúdať slová, nebola schopná dať dohromady vetu.

Nejakú dobu išlo s tým všetkým žiť, potom už jednoducho nie. „Keď do seba hádžete toľko liekov, už žijete ako zombie,“ vysvetľoval Jan. „Svoje som si odžil, bolesti už mám plné zuby.“

O eutanázii sa spolu začali baviť zhruba pred dvoma rokmi. V Holandsku to nie je zas také vzácne riešenie – len za minulý rok tam takto odišlo zo života 9068 ľudí (to je 5 % všetkých úmrtí v krajine). Spoločnú eutanáziu potom podstúpilo 33 párov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie