fbpx

Príbuzní celiatikov by sa mali dať vyšetriť aj pokiaľ sú bezpríznakoví

Reklama
Zdroj foto: Pexels

Prvostupňoví príbuzní celiatikov by sa mali dať na ochorenie vyšetriť aj v prípade, že nepozorujú žiadne klinické príznaky. Pripomína to Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) pri príležitosti Svetového dňa celiakie. Upozorňuje, že neskorá diagnostika môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

„Na Slovensku evidujeme vyše 32.000 celiatikov, toto číslo však môže byť v skutočnosti oveľa vyššie. Problém je, že nie všetci pacienti majú stanovenú diagnózu. Celoživotné autoimunitné ochorenie s permanentnou neznášanlivosťou lepku sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku a v prípade neskorej diagnostiky môže viesť k pokročilým až nezvratným poškodeniam,“ ozrejmili odborníci.

Je podľa nich dôležité poznať a všímať si prejavy celiakie. „Najčastejším podnetom na pátranie po celiakii sú hnačky a úbytok telesnej hmotnosti. Tieto prejavy má však len malá skupina celiatikov. Častejším signálom celiakie býva napríklad málokrvnosť, jednými z prvých prejavov môžu byť aj osteoporóza, kožné zmeny podobajúce sa na herpes či depresia,“ vysvetlila gastroenterologička Božena Pekárková.

Upozornila, že na celiakiu treba myslieť aj v súvislosti s inými autoimunitnými ochoreniami, ako sú zápal štítnej žľazy alebo cukrovka. Skrývať sa podľa nej môže aj za poškodením pečene, niektorými neurologickými ťažkosťami a môže byť tiež príčinou neplodnosti. „Treba však súčasne mať na pamäti, že nie každá neznášanlivosť lepku je celiakia, preto sa netreba spoliehať na komerčné testy, diagnózu by mal stanoviť odborník,“ skonštatovala.

Pri podozrení na celiakiu Pekárková neodporúča vynechať lepok zo stravy. „Takto by rozhodne nemal začať nikto. Bezdôvodným dodržiavaním bezlepkovej diéty sa vytrácajú všetky diagnostické možnosti. Vyšetrenia urobené počas dodržiavania bezlepkovej diéty môžu byť totiž falošne negatívne,“ uviedla.

SGS zároveň vyzýva celiatikov, aby šírili o ochorení povedomie. „Je dôležité, aby boli o celiakii dostatočne informovaní aj pedagógovia a aby tak mohli podporiť deti s touto diagnózou. Väčšie povedomie verejnosti o tomto probléme napokon môže viesť k včasnej diagnostike pacienta a včas diagnostikovaný celiatik, dodržiavajúci bezlepkovú diétu, je v podstate zdravý človek, ktorý môže byť plne zaradený do bežného života,“ dodala Pekárková.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie