fbpx

Priekopnícke Bulharsko. Ako prvé bude mať na eurominciach svätých

Reklama
Na bulharskej jednoeurovej minci by sa tak mal objaviť patrón Bulharska Ivan Rilský, na dvojeurovej pravoslávny mních Paisij Chilendarský. Zdroj: X/@ekathimerini

Bulharsko bude zrejme prvou krajinou Európskej únie, ktorá nechá na bežné euromince vyraziť podobizne svojich svätých. Na jednoeurovej minci by sa tak mal objaviť patrón Bulharska Ivan Rilský, na dvojeurovej pravoslávny mních Paisij Chilendarský.

Zakladateľ slávneho Rilského kláštora Ivan Rilský (876-946) bol prvým bulharským pustovníkom. Je považovaný za patróna Bulharska i najdôležitejšieho svätého tamojšej pravoslávnej cirkvi. Od roku 1999 je vyobrazený na minci v hodnote jedného ľva. Na jednoeurovej minci má byť tento svätec vyobrazený s krížom a svätožiarou.

Pajsija Chilendarského (1722-1773) rovnako ako Ivana Rilského považuje bulharská pravoslávna cirkev za svätého. Pokladaný je tiež za prvého bulharského historika aj jednu z kľúčových postáv bulharského národného obrodenia v 18. a 19. storočí.

Návrhy nových mincí schválila na začiatku februára Rada Európskej únie, žiadny z členských štátov eurozóny proti nim totiž nevzniesl námietky. Návrhy s kresťanskými motívmi sa doteraz objavovali iba na pamätných minciach, ale aj tie sa v niektorých prípadoch stretávali s výhradami.

V roku 2013 mohlo Slovensko vydať dvojeurovú pamätnú mincu s vyobrazením slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda až po tom, čo prekonalo odpor Francúzska a Grécka, ktorým sa okrem iného nepáčilo vyobrazenie krížov a svätožiary.

Nakoniec bola pamätná minca vyrazená podľa pôvodného návrhu. V rovnakom roku bolo zamietnuté plánované vyobrazenie Krista ako Pantokratora na andorských minciach. Naproti tomu Vatikán vydal pri príležitosti Svetového dňa mládeže v brazílskom Riu de Janeiro dvojeurovú mincu so sochou Krista.

Výhrady proti minciam z Andorry a Slovenska odkazovali na porušenie zásady náboženskej neutrality. Schvaľovanie euromincí nemá žiadne oficiálne kritériá, členským štátom však dáva možnosť vznášať odôvodnené námietky.

Jediným ďalším národným svätcom na eurominciach je svätý Marinus z Rimini, ktorý je vyobrazený na dvadsaťcentových minciach zo San Marína. San Maríno je síce členom eurozóny, nie je však členským štátom EÚ. V obehu sú dodnes aj vatikánske mince s portrétom pápeža Jána Pavla II. (1978-2005).

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie