Ak by sa voľby konali v čase od 5. – 9. septembra, PS by bolo na prvom mieste so ziskom 24,5 percenta, druhý Smer by získal 23,9 percenta. Opozičné Progresívne Slovensko a líder koalície Smer si podľa aktuálneho volebného modelu agentúry NMS Market Research Slovakia upevnili pozície lídrov.
Prieskum potvrdil trend mierneho nárastu podpory dvoch najsilnejších politických subjektov, píše SME. Názory voličov na zvyšok politickej scény sa počas leta výraznejšie nemenili. V súvislosti s takto malým rozdielom medzi stranami na čele sa však nedá jednoznačne určiť, ktorá z nich by voľby vyhrala. Deklarovaná volebná účasť je na úrovni 58,9 percenta, čo je pod úrovňou účasti v minuloročných voľbách.
Obe strany si v porovnaní s minulým mesiacom posilnili o 1,4 percentuálneho bodu. Rozdiel je síce v rámci štatistickej odchýlky, no najmä u PS je možné od začiatku roka sledovať mierny nárast v podpore voličov. Na treťom mieste by sa umiestnil Hlas s podporou 12,6 percenta. Po náraste z minulého mesiaca sa tak vrátil k miere podpory po eurovoľbách.
Do parlamentu by sa dostali aj KDH, SaS a Republika. Štvrtí by skončili kresťanskí demokrati s 6,2 percentami. Podobný výsledok by v septembrovom meraní získala aj SaS, ktorú by volilo 6,1 percent voličov.
Extrému blízka Republika, ktorá oproti augustu stratila jeden percentuálny bod, by v septembri získala podporu rovných šesť percent. PS by tak získalo 46 mandátov, Smer 45, Hlas by mal 24 mandátov. KDH a SaS by mali rovnako po 12 mandátov a mimoparlamentná Republika by získala 11 mandátov.
Ďalších päť strán sa pohybuje na hranici vstupu do parlamentu. Hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) a Za ľudí by v aktuálnom volebnom modeli získalo 3,9 percenta hlasov. S rovnakým ziskom by skončilo aj hnutie Sme rodina, pre ktoré znamená atakovanie hranice štyroch percent najlepší výsledok od vlaňajších volieb.
Koaličná SNS by získala iba tri a pol percenta, Maďarská Aliancia s 3,4 a Demokrati s podporou 3,3 percent zaznamenali medzimesačný pokles o 1,2 percentuálneho bodu. Ostatné subjekty by získali menej ako dve percentá.
Všetky medzimesačné pohyby strán a hnutí sú v rámci intervalu spoľahlivosti. Na potvrdenie akýchkoľvek trendov je podľa agentúry NMS potrebné si počkať na ďalšie merania počas jesene.
Zber dát prebiehal online cez Slovenský národný panel. Vzorka je reprezentatívna pre populáciu Slovenska vo veku nad 18 rokov. Dáta boli zbierané v čase od 5. do 9. septembra 2024. Prieskumu sa zúčastnilo 1 001 respondentov.