Prinieslo si vaše dieťa domov vši? TAKTO sa ich dá rýchlo zbaviť

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský

Na hnidy často neúčinkujú prípravky proti všiam a preto je nutné hnidy odstraňovať mechanicky vyčesávaním. Ak zlyhajú preventívne opatrenia a u dieťaťa spozorujete vši alebo hnidy, problém treba rýchlo začať riešiť, aby sa parazity nešírili ďalej.

Na odstránenie vší sú dve možnosti. Prvou možnosťou je ostrihanie vlasov – dôležité je však ostrihanie úplne na krátko, pretože vši kladú hnidy v tesnej blízkosti vlasovej pokožky. Druhou možnosťou je boj pomocou prípravkov proti všiam. Tieto prípravky sa používajú najčastejšie vo forme sprejov alebo šampónov a účinkujú na základe fyzikálneho pôsobenia. Obsahujú minerálne a silikónové oleje, ktoré vši obalia a následne ich udusia.

Zároveň nedráždia vlasovú pokožku a nespôsobujú rezistenciu, takže je možné ich opakované používanie. Ďalej sa odporúčajú prípravky s obsahom éterických olejov, ako sú napríklad čajovníkový olej alebo eukalyptový olej. Tieto oleje sa môžu v malom množstve aplikovať priamo na vlasy alebo do šampónu na bežné použitie. V prípade komplikácii, ako je zväčšenie uzlín za ušami alebo na krku a zvýšenie teploty, je potrebná návšteva svojho obvodného lekára.

Odporúčania na úplné odstránenie vší:

  • Pri aplikácii prípravkov treba postupovať podľa pokynov na výrobku. Väčšinou je potrebné nechať prípravok pôsobiť určitý čas od 5 do 20 minút podľa odporúčania výrobcu. Nedostatočné množstvo prípravku alebo krátka doba pôsobenia nemusí zaručiť očakávaný výsledok.
  • Ošetrenie je potrebné zopakovať znovu o 7 dní alebo podľa pokynov výrobcu. Opakovanie je dôležité, aby sa zaistilo vyhubenie všetkých vývojových štádií. Pri prvej aplikácii prípravku nie sú zlikvidované hnidy, tie sa vyliahnu o čosi neskôr a práve ďalšou aplikáciou zaistíme ich vyhubenie. Taktiež nemusíte pri prvej aplikácii zabiť všetky vši, preto je dôležité opakovať postup podľa pokynov.
  • Ďalším dôležitým krokom k zbaveniu sa vší je vyčesávanie vší a hníd pomocou špeciálneho hrebeňa. Vyčesávanie je lepšie robiť vo vlhkých vlasoch. Vyčesávajte postupne po prameňoch od korienkov až po končeky. Po každom prameni treba hrebeň utrieť do servítky a opláchnuť, aby na ňom neostali vši ani hnidy. Po dokončení vyčesávania je potrebné hrebeň dôkladne umyť a vydezinfikovať, aby sa zabránilo ďalšej kontaminácii.
  • K zabráneniu v ďalšom šírení vší je potrebné častejšie prať uteráky, oblečenie a posteľnú bielizeň pri vyšších teplotách nad 60 stupňov Celzia. Ak má vaše dieťa vši, je nutné oznámiť to v škôlke alebo v škole, aby mohli aj ostatní rodičia pristúpiť k preventívnym opatreniam.
1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie