fbpx

Príznaky menopauzy, ktoré ženy často prehliadajú

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Simon Hurry

Okrem potenia existujú aj ďalšie príznaky, ktorými sa menopauza hlási o slovo. Zlou správou je, že nie sú príjemné. Dobrou správou je, že existujú spôsoby, ako ich zmierniť.

Menopauza je pre ženy nevyhnutnou súčasťou života. Táto fáza nastáva takzvanou perimenopauzou v období medzi štyridsiatym a päťdesiatym rokom veku. A naznačuje, že už čoskoro dôjde ku koncu menštruačného cyklu. Telo začne využívať energiu inak a vaječníky prestanú produkovať vajíčka a estrogén – pohlavný hormón, ktorý sa úzko podieľa na širokej škále telesných funkcií. V dôsledku toho sa telo môže začať cítiť, vyzerať a správať inak.

„Pokles hladiny estrogénu pociťuje celé telo, vrátane mozgu, srdca, kože a reprodukčných orgánov, ako je vagína, maternica a vaječníky,“ vysvetľuje pre HuffPost Kyle Graham, gynekológ a lekársky riaditeľ Pediatrix Medical Group v San Jose v Kalifornii.

Každá žena pritom zažíva inú intenzitu aj trvanie príznakov. Ako sa teda koniec menštruačného cyklu môže okrem návalov horúčavy prejaviť?

Pretrvávajúca únava

Podľa gynekologičky Sherry Rossovej cítia mnohé žien počas menopauzy extrémnu únavu. Je to preto, že pokles estrogénu a progesterónu môže narušiť cirkadiánne rytmy a narušiť tak časť mozgu, ktorá reguluje spánok.

Čo s tým? Ak chcete zvýšiť svoju energetickú hladinu, zapracujte na svojom zdravom životnom štýle. Nečinnosť, strava s vysokým obsahom veľkého množstva spracovaných potravín, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu môžu zhoršiť únavu. Preto je dobré si nechať u výživového poradcu zostaviť jedálniček a začať sa pravidelne hýbať.

Vaginálna suchosť

Vo vagíne sa nachádzajú estrogénové receptory. Keď dôjde k poklesu hormónu v organizme, je pre orgán ťažšie zostať lubrikovaný. Estrogén tiež hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní správnej hladiny priateľských baktérií v pošve, ktoré na oplátku udržujú okolitú pokožku zdravú a hydratovanú.

Čo s tým? Vpustite do svojho života vaginálne zvlhčovače a dohodnite sa s lekárom, či by pre vás nebola vhodná nízkoestrogénová terapia.

Bolestivý pohlavný styk

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie