fbpx

Projekt Živé rieky oživí takmer 350 kilometrov slovenských riek

Reklama
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) eviduje nižší stav hladiny na Dunaji aj v ostatných vodných tokoch na Slovensku, èo je spôsobené aktuálnym suchom. Na snímke nízky stav Dunaja pri Ovsištskej riviére v Bratislave 19. augusta 2022. FOTO TASR - Dano Veselský *** Local Caption *** sucho poèasie horúèavy Dunaj hladina nízka
Zdroj foto: TASR

Projekt Živé rieky oživí takmer 350 kilometrov slovenských riek. Jeho cieľom je počas nasledujúcich desiatich rokov zlepšiť ekologický stav Dunaja, Hrona, Ipľa a Belej. Spúšťa ho Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) v spolupráci s deviatimi partnerskými organizáciami zo Slovenska a Česka. Informoval o tom štátny podnik Vodohospodárska výstavba a WWF (Svetový fond na ochranu prírody) Slovensko.

Veľký podiel na súčasnom stave vodných tokov majú podľa organizácií ich nevhodné úpravy a hydromorfologické zmeny, ako narušenia spojitosti riek, mokradí a biotopov. Pripravované aktivity budú v súlade s opatreniami tretieho Vodného plánu SR. Budú zamerané na prírode blízku obnovu riek, riečnych nív a lužných lesov prostredníctvom obnovy riečnych procesov.

„Konkrétne pôjde o opätovné pripojenie odrezaných bočných ramien, obnovu prirodzených riečnych brehov a odstraňovanie alebo spriechodňovanie migračných bariér brániacich pohybu vodných živočíchov a sedimentov vo vodných tokoch,“ povedala riaditeľka VÚVH Katarína Holubová.

Zdravo fungujúce toky poskytujú podľa organizácií množstvo benefitov od zlepšenia samočistiacej schopnosti riek a kvality podzemných vôd až po udržateľnú protipovodňovú ochranu. Doplnili, že ozdravenie riečnej siete je nevyhnutné pre rozumné zadržiavanie vody v krajine a zvyšovanie odolnosti voči suchu a zmene klímy.

Projekt podľa riaditeľky WWF Slovensko Miroslavy Plassmann otvára príležitosť modernej revitalizácii riečnych ekosystémov na Slovensku. „Je výnimočný nielen svojim progresívnym prístupom v oblasti zlepšovania ekologického stavu vôd, ale aj nadštandardnou spoluprácou medzi odbornými, štátnymi a neziskovými organizáciami,“ poznamenala s tým, že kladie dôraz aj na intenzívnu diskusiu s vlastníkmi a užívateľmi.

Dôležitá je spolupráca so Slovenským rybárskym zväzom, pre ktorý sú dôležité všetky aktivity na podporu populácií pôvodných druhov rýb. Jeho tajomník Bohuš Cintula oceňuje, že v projekte je naplánované spriechodnenie 15 bariér, čo pomôže migrácii rýb a biotopom závislým od vody.

Okrem VÚVH, Vodohospodárskej výstavby a WWF Slovensko sa na projekte podieľajú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenský vodohospodársky podnik, Štátna ochrana prírody SR, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, občianske združenie Catchmeifyoucan, Fakulta rybárstva a ochrany vôd Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach a Správa Tatranského národného parku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie