Prokuratúra odmietla TRESTNÉ OZNÁMENIE pre Ficovu cestu do Moskvy. Stačili jej na to aj informácie z MÉDIÍ

Generálna prokuratúra odmietla trestné oznámenie pre stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom. Zdroj: TASR/AP, Facebook/GP SR
Reklama

Krátko pred minuloročnými Vianocami vycestoval premiér Robert Fico za ruským prezidentom Vladimirom Putinom do Moskvy. Okrem toho, že to vyvolalo odpor veľkej časti verejnosti, kritiku najmä opozičných strán či odsúdenie niektorými zahraničnými lídrami, táto cesta priniesla aj dve trestné oznámenia. Jedno zo strany nespokojného obyvateľa, druhé zase od iniciatívy Mier Ukrajine, ktorá organizuje protivládne protesty. Generálna prokuratúra ich však obe zamietla.

Premiér Fico sa mal podľa oznámenia dopustiť trestného činu tým, „že uskutočnil v rámci zahraničnej cesty do mesta Moskva v Ruskej federácii dňa 22. 12. 2024 osobné stretnutie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom, pričom malo ísť o návštevu nepriateľského štátu Slovenskej republiky, táto návšteva nebola v súlade so záujmami Slovenskej republiky a zároveň tým mal legitimizovať Vladimira Putina, na ktorého Medzinárodný trestný súd vydal zatykač v súvislosti s rozpútaním vojenského konfliktu na Ukrajine, mal spriahnuť Slovensko s agresorom, aby ten vyvinul ešte väčší tlak na Ukrajinu…,“ píše sa v uznesení generálnej prokuratúry.

Združenie Mier Ukrajine a jeden slovenský občan mali podozrenie, že sa premiér dopustil sabotáže. Prokurátor Aurel Pardubský však rozhodol, že oznámenie nemá trestnoprávnu rovinu a je postavené len na politickom výklade.

Stačili aj informácie z médií

„Z verejne dostupných zdrojov, avšak od existujúcich priamych účastníkov inkriminovaného stretnutia, zhodne vyplynulo, že predmetom stretnutia bol rozhovor, teda výmena stanovísk a názorov týkajúcich sa otázok zabezpečovania dodávok plynu z Ruskej federácie,“ napísal prokurátor.

Iniciatíva Mier Ukrajine to kritizuje s tým, že prokurátor rozhodoval iba na základe stanovísk zo sociálnych sietí. „Nič také ako stanovisko z internetu náš právny systém nepozná,“ kritizuje iniciatíva. Tu treba dodať, že prokurátor si pomohol tiež vyjadreniami, či už Roberta Fica alebo ruských politikov, aj v ďalších médiách, a tlačovými správami.

Trvajú na vypočutí Fica

Iniciatíva Mier Ukrajine dodáva, že argumentácia orgánov činných v trestnom konaní nemôže vyzerať takto. „Trváme na tom, že úlohou generálnej prokuratúry bolo zákonným spôsobom zabezpečiť dôkazy, napríklad vypočuť premiéra a zistiť, o čom hovoril s masovým vrahom Putinom,“ uvádza v stanovisku inciatíva.

Podľa prokurátora však nič nenasvedčuje tomu, že by aktéri stretnutia, teda Fico s Putinom, uzatvárali nejaký nový právny akt. Na závere, že nedošlo k sabotáži, podľa neho nič nemení ani fakt, že Medzinárodný trestný súd už v roku 2023 vydal na Putina zatykač. „Skutok alebo určitý dej, ktorý sa odohral, sa nestáva trestným činom len preto, že ho za trestný čin označí oznamovateľ v podanom trestnom oznámení,“ napísal prokurátor v uznesení.

Iniciatíva voči nemu môže ešte podať sťažnosť. Stále totiž trvá na tom, že návšteva premiéra v Kremli je v rozpore so záväzkami Slovenska ako člena EÚ.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova