fbpx

Putin zrušil vízový režim a zákaz leteckej dopravy medzi Ruskom a Gruzínskom

Moskva 10. mája (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin zrušil vízový režim a zákaz leteckej dopravy medzi Ruskom a Gruzínskom. V stredu o tom informoval Kremeľ. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Reklama

Podľa dekrétu, ktorý Putin podpísal v stredu, bude od 15. mája platiť pre obyvateľov Gruzínska 90-dňový bezvízový režim. Šéf Kremľa zároveň ďalším dekrétom obnovil leteckú dopravu medzi Ruskom a Gruzínskom, ktorá bola prerušená v roku 2019 ako odvetné opatrenie za protikremeľské protesty v Gruzínsku.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová však zrušenie zákazu leteckého spojenia označila za „provokáciu“.

Agentúra AFP pripomína, že Rusko a Gruzínsko mali v minulosti komplikované vzťahy. Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý je v súčasnosti vo väzení, je vnímaný ako jeden z úhlavných nepriateľov Kremľa.

Saakašvili sa snažil upevniť vzťahy s krajinami Západu, čo medzi Moskvou a Tbilisi vyvolalo napätie, ktorá v roku 2008 vyústilo do krátkej vojny. Súčasní gruzínski predstavitelia sa podľa slov tamojšej opozície v posledných rokoch snažia upevniť vzťahy práve s Kremľom. Vládnuca strana Gruzínsky sen však zdôrazňuje, že stále podporuje členstvo Gruzínska v Európskej únii a NATO.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie