Podceňujete umývanie zubov? Zubárka má na to jasný názor! Zanedbané kazy môžu vyústiť až do sepsy

Zubárka Andrea Pavlišinová sa venuje všeobecnej aj estetickej stomatológii a skúsenosti získava aj na zahraničných kurzoch. Zdroj: Archív AP
Reklama
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Čo môže spôsobovať zvýšenú kazivosť zubov?
  • S akými ochoreniami môže súvisieť zdravie zubov a ďasien?
  • Čo signalizujú biele škvrny na zuboch a kedy vznikajú?
  • Aký je najúčinnejší vitamín na zuby a ďasná?
  • Ako vplývajú hormonálne zmeny na zdravie zubov a ďasien?
  • Čo nastane, ak odignorujeme začínajúci zubný kaz?

MDDr. Andrea Pavlišinová MSc. z Dentme sa venuje všeobecnej a estetickej stomatológii, špecializuje sa na rekonštrukcie úsmevu prostredníctvom faziet a svojim pacientom sa snaží ukázať, že návšteva zubnej ambulancie nemusí byť vždy stresujúcou a nepríjemnou záležitosťou. V súčasnosti pôsobí v Bratislave, no skúsenosti nadobudla aj v zahraničí u svetovo uznávaných odborníkov, z ktorých mnohí sú považovaní za jedných z tých najlepších vo svojom odbore.

Najčastejšie sa pri svojej práci inšpiruje kolegami z Talianska, Brazílie či Japonska a jej cieľom je napredovať v stomatológii a zlepšovať tak aj kvalitu života svojim pacientom. Tí prichádzajú do ambulancie s najrôznejšími komplikáciami, od zubných kazov cez zapálené ďasná až po potrebu endodoncie.

Ústna hygiena je v každom prípade základ, ktorý má najväčší podiel na zdraví zubov a ďasien, no často môže ísť aj o iné ochorenia, tehotenstvo či užívanie určitých liekov, ktoré sú spúšťačmi zápalových procesov, zvýšenej kazivosti zubov či neprirodzeného sfarbenia zubnej skloviny.

Príčinou zubných kazov býva väčšinou nedostatočná ústna hygiena. V akých prípadoch však umývanie zubov ťahá za kratší koniec? S akými ochoreniami je spojené práve vysoké riziko kazivosti zubov?

Zloženie slín, pH v ústnej dutine a tiež niektoré ochorenia môžu zvyšovať riziko kazivosti zubov, napríklad cukrovka, reflux pažeráka, Sjögrenov syndróm či poruchy príjmu potravy môžu negatívne ovplyvniť stav zubov. Lieky, ktoré spôsobujú sucho v ústach tiež prispievajú k väčšej náchylnosti na kazy, pretože sliny zohrávajú dôležitú úlohu pri neutralizácii kyselín a ochrane skloviny. Dôležité je ale povedať, že pri prevencii vzniku ochorenia zubného kazu hrá aj pri týchto ochoreniach čistenie zubov najdôležitejšiu úlohu a nikdy neťahá za kratší koniec.

Ako sa neriešený a zanedbaný zubný kaz môže prejaviť v tele? Aké vážnejšie komplikácie môže spustiť?

Ak sa zubný kaz nelieči, môže prerásť do zápalu zubnej drene, čo vedie k potrebe endodontického ošetrenia (tzv. „liečenia koreňových kanálikov“). Takýto zápal zväčša vyúsťuje pri koreni zuba a vytvára fokálnu infekciu – infekciu, ktorá sa šíri do celého tela. Zápal v ústnej dutine je tiež spájaný so zvýšeným rizikom srdcových chorôb či zhoršení celkového stavu u diabetikov a ľudí s reumatickou artritídou.

Čo nám môžu napovedať náhle zmeny sfarbenia zubnej skloviny? S čím súvisí žltý či hnedý odtieň? A čo znamenajú biele škvrny?

Zmeny sfarbenia skloviny môžu byť spôsobené vonkajšími aj vnútornými faktormi. Hnedý odtieň často naznačuje hromadenie pigmentov zo stravy (káva, čaj, červené víno) alebo z fajčenia. Biele škvrny môžu byť prvotným príznakom demineralizácie skloviny a naznačovať vznik nového zubného kazu. Môžu však tiež signalizovať fluorózu, poruchy vývoja skloviny, ako je hypoplázia skloviny alebo úraz zubov v detstve.

Príčinou zapálených a začervenaných ďasien sú zvyčajne baktérie nachádzajúce sa v zubnom povlaku. Zdroj: Freepik

Ako sa môžu na stave zubov a ďasien prejaviť hormonálne zmeny? Ako vplýva užívanie antikoncepcie, menštruácia či tehotenstvo?

Hormonálne výkyvy môžu výrazne ovplyvniť zdravie ďasien. Počas tehotenstva a pri užívaní hormonálnej antikoncepcie môže dôjsť k zvýšenej citlivosti ďasien, ich začervenaniu a krvácaniu. Tehotenská gingivitída je častý problém spôsobený vyššími hladinami progesterónu, čo vedie k zvýšenému krvácaniu ďasien. Tehotné ženy môžu tiež častejšie trpieť nevoľnosťami a vracaním, čo vedie k zvýšenému pôsobeniu žalúdočných kyselín na zubnú sklovinu a jej oslabeniu. Zanedbanie starostlivosti o ústnu dutinu počas tehotenstva môže prispieť k predčasnému pôrodu či nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa.

Tráviace problémy, slabá imunita či zápaly dutín. Ktoré na prvý pohľad banálne problémy môžu vyústiť v zhoršenie stavu zubov či k zapáleným ďasnám?

Reflux pažeráka spôsobuje časté vystavenie zubov kyselinám, čo vedie k erózii skloviny. Slabá imunita znižuje schopnosť tela bojovať proti infekciám v ústnej dutine. Žiadne zo systémových ochorení tela, bohužiaľ, nie je banálne. Aj také „obyčajné“ zlomenie ruky môže viesť k staženému čisteniu ústnej dutiny a tým pádom aj k zvýšenému riziku vzniku zápalu v ústach.

Na čo by ste upozornili pri užívaní liekov? Ktoré typy sa môžu podpísať pod zhoršený stav zubov a ďasien?

Lieky, ktoré znižujú tvorbu slín (antihistaminiká, antidepresíva), môžu prispieť k vyššej kazivosti zubov. Niektoré antibiotiká, napríklad tetracyklíny, môžu ovplyvniť vývoj skloviny a spôsobiť zafarbenie zubov. Ďalej chemoterapeutické lieky oslabujú imunitu a zvyšujú riziko infekcií.

V lekárňach nám ponúkajú množstvo vitamínov na podporu zdravia zubov a ďasien. Po ktorých sa oplatí siahnuť? Existuje zo zubárskeho hľadiska vôbec niečo ako „vitamíny na zuby“?

Áno, niektoré vitamíny a minerály môžu mať priaznivý vplyv na zdravie zubov a ďasien. Vitamín D je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika, ktorý je dôležitý pre pevnosť zubov. Vitamín C podporuje imunitu a zdravie ďasien. Koenzým Q10 pomáha pri liečbe parodontitídy. Žiadny z týchto vitamínov však nie je univerzálnou odpoveďou na ochorenia v ústnej dutine a mali by byť v prípade potreby konzultované so zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom. Za ten najúčinnejší vitamín považujem vitamín P – preventívne prehliadky a pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny.

Najúčinnejšou prevenciou proti zubnému kazu sú okrem dôkladného čistenia zubov aj pravidelné preventívne prehliadky a návštevy u dentálneho hygienika. Zdroj: Archív AP

Zapálené, začervenané a krvácajúce ďasná. Čo môžu signalizovať? S akými príčinami sú najviac spájané?

Zápal je naša prirodzená obranná reakcia tela. Signalizuje, že sa v danom mieste nachádza jednoducho niečo, čo tam telo nechce. V prípade zápalu ďasien sú najčastejšou príčinou paropatogénne baktérie, ktoré sú v povlaku. V drvivej väčšine prípadov stačí tento povlak odstrániť a zápal zmizne.

Pri ktorých ochoreniach sú problémy so zdravím ďasien pravdepodobnejšie? Aké je ich prepojenie?

Cukrovka je prepojená so zdravím ďasien. Vysoké hladiny cukru v krvi podporujú množenie baktérií a zhoršujú zápaly. Kardiovaskulárne ochorenia sú tiež spájané s neliečenou parodontitídou, kedy sa baktérie z ústnej dutiny dostávajú do krvného obehu a prispievajú k poškodzovaniu ciev, čo vedie k zvýšenému riziku ich upchatia.

Platí to aj naopak? Môže získaný zápal ďasien vyvolať/zhoršiť cukrovku či zvýšiť riziko infarktu?

Chronický zápal v ústnej dutine môže prispieť k inzulínovej rezistencii, čím zhoršuje priebeh cukrovky. Štúdie takisto ukázali, že neliečené zápaly parodontu takisto zvyšujú riziko aterosklerózy a srdcového infarktu.

Čo nastane, ak sa rozhodneme zapálené ďasná ignorovať a neliečiť? Čo nám hrozí?

Neliečená gingivitída, zápal ďasien, časom prerastá do parodontitídy – zápalu celého závesného aparátu zuba. Nastáva nezvratný úbytok väzov a kosti, ktoré držia zub v lôžku. Je to zákerné ochorenie hlavne v tom, že nebolí a preto veľa ľudí ani nevie, že toto ochorenie má. Často sa stáva, že vo vysokých štádiach parodontitídy sa zub už nedá zachrániť a dostávame sa do situácie, kedy máme kvôli úbytku kosti veľmi obmedzené možnosti náhrady chýbajúcich zubov.

V akých prípadoch sa so zapálenými ďasnami môžeme dostať až na nemocničné lôžko?

Zväčša nejde konkrétne o zápal ďasien, ale môže v niektorých prípadoch ísť o iné pridružené ochorenia. Ak dôjde k šíreniu infekcie (napr. absces), môže to vyústiť do sepsy, čo je život ohrozujúci stav. Dá sa povedať, že zápal ďasien je prvé štádium vážnejších ochorení parodontu a teda v konečnom dôsledku mu môžeme pripísať účasť aj na oveľa závažnejších ochoreniach, ktoré vznikajú neriešením zápalu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory