fbpx

Rekordný počet 27 výstupov na Everest dosiahol už druhý Šerpa

Reklama
WA 17 archív Káthmandú - Na archívnej snímke z 20. mája 2018 nepálsky horolezec Kami Rita máva po príchode do Káthmandú. Rita vystúpil po rekordný 27. raz na vrchol Mount Everestu, najvyššej hory sveta v stredu 17. mája 2023. Kami Rita (53) bol držite¾om tohto rekordu od roku 2018, keï dosiahol vrchol Mount Everestu po 22. raz, èím prekonal hranicu, o ktorú sa delil s ïalšími dvoma horolezcami z etnika Šerpov. Tí už medzièasom ukonèili kariéru horských sprievodcov. FOTO TASR/AP FILE - In this May 20, 2018, file photo, Nepalese veteran Sherpa guide, Kami Rita waves as he arrives in Kathmandu, Nepal. Rita, one of the greatest mountain guides regained his title with the most climbs of Mount Everest after scaling the peak for the 27th time on Wednesday, just three days after a fellow Sherpa climber had equalled his previous record. (AP Photo/Niranjan Shrestha, File)
Zdroj foto: TASR

Nepálsky horolezec Pasang Dawa vystúpil v pondelok už po 27. raz na vrchol Mount Everestu, čím dostihol rekord, ktorý len minulý týždeň pripadol inému nepálskemu horolezcovi Kamimu Ritovi.

Pasang Dawa (46) dosiahol vrchol najvyššej hory sveta so svojimi klientami, tímom čínskych horolezcov, o 8.25 h miestneho času (04.40 h SELČ), informovala spoločnosť Imagine Nepal, ktorá výstup organizovala.

Pasang Dawa dosiahol 14. mája vrchol Mount Everestu po 26. raz, čím sa počtom výstupov vyrovnal Kamimu Ritovi. Ten ho však o necelý týždeň prekonal ďalším výstupom.

Kami Rita (53) by sa čoskoro mohol opäť stať výhradným držiteľom tohto rekordu, keďže znovu smeruje na vrchol Everestu; v aktuálnej sezóne už druhýkrát. Vrchol hory by mal dosiahnuť ešte tento týždeň, približuje AFP. Pasang Dawa vystúpil na Mount Everest prvýkrát v roku 1998, odvtedy bol na vrchole najvyššej hory takmer každý rok, niekedy aj dvakrát v jednej sezóne.

V Nepále sa nachádza osem z desiatich najvyšších vrcholov sveta. Tamojšie úrady vydali na túto sezónu, ktorá trvá od mája do začiatku júna, povolenia na výstup na Everest dovedna 478 zahraničným horolezcom. Keďže väčšina z nich potrebuje na takúto expedíciu horského sprievodcu, ktorými sú obvykle Šerpovia, o výstup by sa malo celkovo pokúsiť vyše 900 ľudí.

Podľa nepálskeho ministerstva cestovného ruchu sa na Everest v tejto sezóne vydalo už viac ako 450 horolezcov, pričom o život pri výstupe prišlo najmenej desať z nich vrátane štyroch nepálskych sprievodcov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie