fbpx

Reťazec predával „ponožky s Alahom“. Skončil v plameňoch

Reklama
Ilustračná snímka pobočky KK Super Mart. Zdroj: X/@ChannelNewsAsia

Tri obchody malajzijského reťazca minimarketov, ktoré predávali ponožky so slovom „Alah“, sa stali počas minulého týždňa terčom útoku Molotovovými koktejlami. Ide o ojedinelý prípad takého násilia. Informuje o tom The Guardian.

Jeden z obchodov spoločnosti KK Super Mart v Kuchingu, hlavnom meste Sarawaku na malajskom Borneu, bol v nedeľu 31.3. zasiahnutý Molotovovým koktejlom.

Deň predtým došlo k samostatnému útoku na obchod v Pahangu na východnom pobreží Malajského polostrova. Podľa miestnych médií sa ďalšou obeťou útoku benzínovou bombou, ktorá sa však nevznitila, stal aj obchod v Peraku.

Útoky polícia stále vyšetruje

Pri žiadnom z incidentov nedošlo k zraneniu. Útoky prišli po tom, čo boli na sociálnych sieťach široko zdieľané fotografie ponožiek so slovom „Alah“ v jednej z predajní reťazca, čo vyvolalo pobúrenie medzi moslimami, ktorí považujú používanie tohto slova v spojení s nohami za urážlivé.

Používanie slova „Alah“ je v Malajzii už dlho veľmi spornou otázkou a prebiehajú tu súdne spory o to, či toto slovo môžu používať domorodí kresťania pri svojich náboženských obradoch. Tieto spory sa však do značnej miery obmedzovali na súdnu sieň, uviedol James Chai, hosťujúci pracovník inštitútu Iseas-Yusof Ishak v Singapure.

Chai Kee Kan, generálny riaditeľ spoločnosti KK Super Mart, druhého najväčšieho reťazca obchodov so zmiešaným tovarom v krajine, a jeho manželka, riaditeľka spoločnosti, boli minulý týždeň obvinení z urážky náboženského cítenia. Traja úradníci dodávateľskej spoločnosti Xin Jian Chang, ktorá dodáva reťazcovi tovaru, boli obvinení z podnecovania.

Spoločnosti sa ospravedlnili

Dodávatelia uviedli, že ponožky boli súčasťou väčšej zásielky 18 800 párov objednaných z Číny. V prípade odsúdenia obvineným hrozí až jeden rok väzenia alebo pokuta, prípadne oboje.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie