Pracovné portály sú plné pozícií, ktoré kandidátom dávajú možnosť výberu pracovného pomeru. Ako sa správne rozhodnúť? Ktoré kritéria by mali zohrávať hlavnú rolu? Aké sú výhody a nevýhody práce na živnosť? Ak sa neviete stále rozhodnúť a živíte v sebe pochybnosti, pozrite sa s nami na základné porovnanie živnosti a TPP.
Prečo je práca na živnosť atraktívna pre zamestnancov? Jej atraktivita spočíva v jednoduchom dôvode a tým je finančné hľadisko, píše portál karierainfo.zoznam.sk. Ak sa rozhodnete pracovať na faktúru, otvárajú sa vám nové možnosti oproti práci na TPP, najväčším lákadlom je vidina podstatne vyššieho platu a možnosť odpočtu DPH a ďalších daňových úľav.
No zároveň by ste mali aj správne vyhodnotiť, či ste spravili správne rozhodnutie a nebudete v konečnom dôsledku stratový v porovnaním s tým, ak by ste sa rozhodli pre TPP.
Aké sú najväčšie nevýhody práce na živnosť? Nutnosť založenia živnosti je spojená aj s poplatkami a potreba nájsť si čas na jej vybavenie. Platenie odvodov do zdravotnej a neskôr aj do Sociálnej poisťovne vo vlastnej réžii (Na rozdiel od zdravotného poistenia nemusia živnostníci hneď od začiatku platiť sociálne odvody. Prvý rok sú od ich platenia oslobodení. V ďalších rokoch platia odvody do Sociálnej poisťovne len v prípade, ak ich príjem z podnikania prekročí 12–násobok minimálneho vymeriavacieho základu).
Medzi nevýhody patrí najmä absencia zamestnaneckých výhod(preplácania dovolenky, príspevku na stravovanie, príplatkov za víkendy alebo sviatky). Podávanie daňového priznania k dani z príjmov vo vlastnej réžii a platenie dane z príjmov. V prípade, ak živnostník neplatí odvody do Sociálnej poisťovne, stráca nárok na sociálne dávky (nemocenské, materské, tehotenské atď.), neplatenie sociálnych odvodov má v budúcnosti negatívny dopad aj na výšku dôchodku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)