Rusko chce do roku 2027 dobyť polovicu Ukrajiny. Česi pomáhajú likvidovať ruskú techniku obyčajným trikom

Voči útokom z ruskej strany sa na pomoc Ukrajine pridal aj český spolok Krídla Fénixa, ktorý našiel jednoduchý spôsob, ako vyradiť ruské drony z prevádzky. Na fotografii v krúžku plamene a dym stúpajúce po ruskom dronovom útoku v meste Pryluky, v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny 5. júna 2025. Foto: Facebook/Křídla Fénixe z.s., TASR/AP, Radovan Stoklasa
Reklama

Pôvodným cieľom totiž malo byť až päť letísk od západných hraníc Ruska po ďaleký východ. Zďaleka najcitovanejšie sú základne Olenegorsk pri Murmansku a Belaja blízko Bajkalu. Na zozname malo byť aj letisko Ukrajinka na ďalekom východe, kde však údajne došlo k predčasnej explózii, a tiež Ivanovo a Ďagilevovo.

Operácia si vyžiadala dôkladnú prípravu, pri ktorej využili umelú inteligenciu (AI). Hlavnou úlohou použitia AI boli drony, ktoré boli vybavené týmto systémom. Za inovatívny treba označiť spôsob, ako sa ukrajinskej armáde podarilo nenápadne prepašovať drony na územie nepriateľa, dodáva portál Živé.

Ukrajinci totiž doviezli drony v predstihu do bezpečnej vzdialenosti od ranvejí na upravených korbách kamiónov, a potom vyčkávali na vhodný okamih.

rusko-dron
Podľa šéfa ukrajinskej SBU Vasyla Maljuka sú na zozname zničené viaceré typy ruských strojov. Zdroj: X/@Tendar

Ukrajine pomáhajú aj Česi

Experti sa zhodujú, že pravdepodobne išlo o drony so slobodným letovým operačným systémom Ardupilot. Ten je dnes v podstate normou pri pokročilejších FPV (first-person-view). Tieto drony mali algoritmy na rozpoznávanie vojenských cieľov. Technológiu si mali dôkladne vyskúšať v meste Poltava, kde sa nachádza múzeum diaľkového strategického letectva.

Systém FPV sa používa aj v autonómnych lietadlách, pretože je dostatočne tvárny a rozšíriteľný. Poznajú ho ako modelári, tak veľké technologické korporácie.

Drony sú neodmysliteľnou súčasťou rusko-ukrajinského konfliktu. Voči útokom z ruskej strany sa na pomoc Ukrajine pridal aj český spolok Krídla Fénixa, ktorý našiel jednoduchý spôsob, ako vyradiť ruské drony z prevádzky, dodávajú novinky.cz.

Tým trikom je vrhač sietí. Princíp je jednoduchý, dron sa do vystrelenej siete zamotá a následne spadne. Spolok sa do pomoci Ukrajine zapojil už na začiatku konfliktu. Obrancom dodával drony, rušičky a ďalšie vybavenie, teraz má na konte ďalší úspech.

„Spoločne s inžiniermi z tímu ukrajinského výrobcu Ptashka sa nám podarilo vyvinúť vrhač sietí, ktorý sa teraz sériovo vyrába ako vo verzii nesenej dronom, tak ako ručný vrhač, ktorý vyzerá ako pištoľ s nástavcom,“ opisuje Jan Růžička zo spolku Krídla Fénixa.

česko-ukrajina-drony-dronopád
Voči útokom z ruskej strany sa na pomoc Ukrajine pridal aj český spolok Krídla Fénixa, ktorý našiel jednoduchý spôsob, ako vyradiť ruské drony z prevádzky. Foto: Facebook/Křídla Fénixe z.s.

Stačí zasiahnuť jediný list vrtule

Cena jedného kompletu, ktorý obsahuje päť sietí a ručný vrhač, je zhruba 10-tisíc českých korún (400 eur). Ručný vrhač je účinný zhruba na tridsať metrov a vojakovi tak dáva dostatočný čas na obranu. Funguje úplne jednoducho:
Po výstrele sa vo vzduchu rozprestrie sieť o veľkosti 4×6 metrov. Pre úspešný zostrel stačí, aby bol jediný list vrtule drona zasiahnutý čo i len okrajom siete.

Pokiaľ je vrhač nesený dronom, je obsluha podobne jednoduchá. „Adaptér sa jednoducho pripojí k dronu typu DJI Mavic, Autel alebo FPV, do adaptéra sa zasunie puzdro so sieťou a môže sa letieť do akcie. Pri kontakte s ruským dronom ho pilot zacieli a stlačením tlačidla na ovládači vystrelí sieť. Potom sa môže vrátiť späť, zasunúť nové puzdro a letieť znova do akcie,“ približuje spoluautor projektu výhody rýchlej a jednoduchej obsluhy.

česko-ukrajina-drony-dronopád
Voči útokom z ruskej strany sa na pomoc Ukrajine pridal aj český spolok Krídla Fénixa, ktorý našiel jednoduchý spôsob, ako vyradiť ruské drony z prevádzky. Foto: Facebook/Křídla Fénixe z.s.
Vývoj tohto unikátneho prostriedku, ktorý do dnešných dní zničil zhruba 300 dronov, trval rok. Účinný je aj proti dronom s optickým vláknom. Ukrajinci vlastnia už desiatky kompletov.

„Posledné mesiace sa presadzujú drony, ktoré sa riadia optickým vláknom. To sa odmotáva z cievky od operátora a môže takto operovať na veľké vzdialenosti. Vyzerá to ako tenké vlákno, ktoré vedie z dronu,“ vysvetľuje Růžička.

Ničenie cenných cieľov

Optické vlákno môže byť až 20 kilometrov dlhé, a pretože medzi dronom a jeho pilotom neprebieha žiadna diaľková komunikácia, nie je možné ich spojenie rušiť a dron nemožno detekovať pomocou prístrojov.

„Tieto novo používané prostriedky sú smrtiace a Rus ich často používa na ničenie cenných cieľov vrátane západnej vojenskej techniky. Ukrajinci sú ale šikovní, vedia túto techniku ​​vyhľadať a za pomocou vrhača zničiť alebo vyradiť z prevádzky,“ upresňuje Růžička. Podľa neho ale veľmi záleží na skúsenosti pilota, ktorý dron s vrhačom riadi.

Piloti majú úspešnosť zásahu 40 až 60 percent. Zostrel jedného ruského dronu potom vychádza zhruba na 2-tisíc korún (80 eur). Autori projektu teraz pracujú na automatizovanom systéme, ktorý by detekoval približujúce sa bezpilotné lietadlo, zameral ho a sám vystrelil sieť.

„Teraz prebieha testovanie jednotlivých súčastí a výrobok by sa mohol objaviť v horizonte niekoľkých mesiacov. Záležať bude aj na podpore verejnosti, koľko sa nám podarí vybrať peňazí,“ dodal na záver Růžička.

Zdroj: Facebook/Křídla Fénixe z.s.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia