fbpx

Rusku chýbajú zamestnanci. Mzdy rastú, vojenská služba prestáva byť atraktívna

Ilustračná foto. TASR - MO SR

Prebiehajúca vojna na Ukrajine trápi ruské podniky. Tie totiž nemajú dostatok pracovnej sily. Ruská miera nezamestnanosti klesá k rekordne nízkym hodnotám, v rovnakom čase firmy začínajú súperiť o zamestnancov cez ponúkané mzdy. Vzájomne sa preťahujú spracovatelia kovov, rafinérie aj gastronomické prevádzky. Dopadá to aj na ruskú vojenskú službu, ktorá prestáva byť dostatočne atraktívna.

Mnoho Rusov teda namiesto odchodu na front radšej volí bezpečnejšiu a mnohokrát aj lepšie finančne ohodnotenú prácu v niektorej z firiem. Dopyt po mechanikoch, kuriéroch, zváračoch či vodičoch nákladnej dopravy je v Rusku extrémne vysoký. Za posledných niekoľko mesiacov vzrástli priemerné ponúkané mzdy aj o 20 percent. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Ruskí pracovníci rastúce mzdy samozrejme oceňujú, tento trend ale prirába vrásky na čele politickému vedeniu. Už vlani totiž Vladimír Putin a jeho blízki rozhodli o zvýšení mesačných odmien za účasť vo vojne na Ukrajine o 10,5 percenta.

Záujemcovia si mesačne teraz prídu na zhruba 210-tisíc rubľov (asi 2050 eur). V kontexte aktuálneho zvyšovania ponúkaných miezd sa ale tento rast už nejaví ako príliš dostatočný. Ruský minister zahraničia Sergej Šojgu každopádne pred časom informoval o tom, že v ruskej armáde momentálne pôsobí zhruba 490-tisíc ľudí. Každý týždeň podľa neho armáda zároveň vybaví ďalších 1500 nových žiadostí.

Nie je kde brať

Mzdy v ruských podnikoch rastú aj kvôli tomu, že na Ukrajinu v minulých mesiacoch odišlo bojovať niekoľko desiatok tisíc Rusov. Tí teda teraz v ruskej ekonomike chýbajú. Podľa údajov agentúry Bloomberg ruskej ekonomike momentálne chýba 2,3 milióna ľudí. Podľa posledných údajov chýbajú Rusku zásadne aj kuchári, ktorých mzda sa v priemere medziročne zvýšila o 15 percent.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie