fbpx

S príchodom Rusov nastal v zdravotníctve stredovek. Zdravotný systém je v oveľa horšom stave ako pred vojnou, hovoria Ukrajinci pod okupáciou

Reklama
Zranení vojaci. Zdroj: Reprofoto/Sky News

Akútny nedostatok liekov, ošetrenie za úplatok alebo iba s ruským pasom, málo zdravotníkov a lôžka v nemocniciach vyhradené pre ruskú armádu. Tak prezentujú zdravotníctvo pod ruskou správou obyvatelia okupovaných území na Ukrajine. Hoci Moskva tvrdí, že tam stále posiela nových lekárov, podľa miestnych nemajú Rusi o miesta záujem.

„Zdravotný systém je v oveľa horšom stave ako pred vojnou. Nie je sa ani komu sťažovať, pretože to nikoho nezaujíma. Buď budete k dostupnému lekárovi priateľskí, alebo vám nikto nepomôže,“ popísal portálu Vjorstka Mychajlo, obyvateľov okupovanej časti Chersonskej oblasti. Lekárne podľa neho krátko po začiatku okupácie prestali predávať ukrajinské lieky. Hovorí, že ľudia si dodnes navzájom predávajú zvyšné balenie ukrajinských liekov. Ruské stojí asi dvakrát toľko ako ich ukrajinské. Životne dôležité lieky na predpis sú zadarmo. Istotu, že predpísané liečivá zoženú, ale ľudia nemajú.

„Mamička kúpila lekárke čokoládu, aby jej predpísala lieky na dva mesiace, a nie iba na jeden. Takú korupciu tu teraz máme,“ konštatoval Mychajlo.

Ruská armáda v posledných dvoch rokoch podnikla naprieč mnoho útokov na zdravotnícke zariadenia a niekoľko sto z nich zrovnala so zemou. Niektorých zdravotníkov vojna donútila utiecť na území pod kontrolou Kyjeva. Tí, ktorí zostali, čelia zase zastrašovaniu a represiám.

Hoci Moskva tvrdí, že na zabrané územia vyslala tisíce zdravotníkov a nové vybavenie, jej opatrenia nevykompenzovali zlikvidovanú infraštruktúru, nedostatok personálu i liekov a bujnúcu korupciu.

Mizerná situácia panuje aj vo východekrajinskej Luhanskej oblasti, ktorej časti Rusi ovládajú už desať rokov.

Portál Vjorstka uvádza, že pacienti platia úplatky za operácie a ošetrenia v nemocniciach, ľudia si predávajú potvrdenie o pracovnej neschopnosti a mnohí zdravotníci nedostávajú riadne zaplatené.

„Pred vojnou (samozvaná) Luhanská republika prežívala z humanitárnej pomoci. Nebola taká obmedzená ponuka liekov, pretože veľa vecí sa dovážalo z Ukrajiny. V roku 2022 sa ale doba zmenila a začal chaos. V obciach je ťažké nájsť niečo iné ako paracetamol a aktívne uhlie. Je to ako v stredoveku,“ povedal portálu zdroj, ktorý si prial zostať v anonymite.

Bez ruského pasu žiadna starostlivosť

Obsadené územia majú podľa portálu Vox Ukraine problémy s chrípkovou epidémiou, kvôli ktorej uzavreli školy v Berďansku v Záporožskej oblasti. Tamojšia správa tiež informovala o nedostatku liekov znižujúcich horúčku a niektorým chorým obyvateľom odoprela hospitalizáciu, pretože v zdravotníckych zariadeniach sa liečia predovšetkým ruskí vojaci.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie