fbpx

SHMÚ: Budeme sa naďalej potiť, V TÝCHTO oblastiach presiahne teplota +35°C

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Predpoveď počasia bude pre najbližšie dni viac-menej monotónna. Slnečno a horúco. SHMÚ z tohto dôvodu vydal výstrahy 1. a 2. stupňa pred horúčavami.

Vo viacerých okresoch na Slovensku treba počas stredy počítať s vysokými teplotami, v niektorých z nich môže teplota dosiahnuť 35 až 36 stupňov Celzia. SHMÚ v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého a druhého stupňa.

Výstraha druhého stupňa platí od 14.00 h do 18.00 h v celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji a vo viacerých okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho a Košického kraja.

Meteorológovia tam očakávajú miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 36 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ dodal SHMÚ.

Výstraha prvého stupňa platí v rovnakom čase v takmer celom Prešovskom kraji a v okresoch Bytča a Žilina. Tam SHMÚ očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu na úrovni 33 až 34 stupňov Celzia.

Výstrahy 1. a 2. stupňa pred horúčavami. Foto: SHMÚ

SHMÚ ďalej informuje, že vplyv tlakovej výše, ktorá k nám zasahuje od severovýchodu, slabne. Zároveň postupuje od západu do strednej Európy zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou nad Severným morom. Pred ním prúdi od juhu do našej oblasti mimoriadne teplý, pôvodom tropický vzduch.

Ešte aj vo štvrtok očakávame pred príchodom studeného front najvyššie denné teploty 32 až 37, v Žilinskom kraji a na hornom Spiši miestami okolo 30°C.

Bude polooblačno až oblačno, v noci a predpoludním miestami aj jasno. V noci ojedinele, cez deň miestami, najmä v západnej polovici územia, dážď alebo prehánky. Ojedinele búrky, aj intenzívne. Veľmi teplo a dusno.

V piatok a sobotu pri polooblačnom až oblačnom počasí nie sú vylúčené búrky, ktoré môžu byť intenzívne. Najvyššia denná teplota vystúpi aj tak na 32 až 38, v Žilinskom kraji a na Spiši bude okolo 30°C.

Podľa prvotných prognóz by horúce počasie s teplotami nad 30°C malo prevládať aj budúci týždeň. V horúčavách nezabúdaj na dodržiavanie pitného režimu. V čase najvyšších teplôt by si sa nemal zdržiavať na priamom slnku. Ak áno, použi prikrývku hlavy a krémy s vyšším ochranným faktorom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie