fbpx

Šikana a obmedzovanie prejavu, reaguje Šimkovičová na trestné oznámenie

Reklama
Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová počas tlačovej konferencie. (Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer)

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa proti trestnému oznámeniu ohradila. Tresné oznámenie na ňu podal Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP) pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu za jej výroky v rozhovore pre portál Topky.sk z 3. júla.

Ešte ďalej podľa ministerky zašiel právnik IĽP Daniel Grejták, informuje portál Pravda. Ako uviedlo ministerstvo kultúry, Šimkovičová žiadnym výrokom úmyselne ani z nedbanlivosti neporušila trestný zákon. „Je to človek so silným humánnym cítením a empatiou, preto zvažuje občianskoprávne aj trestnoprávne kroky voči neoprávneným zásahom do jej osobnej integrity,“ vyhlásilo ministerstvo.

„Výroky pána Weisenbachera a Grejtáka sú absolútne scestné. Hraničia s porušovaním ľudských a občianskych práv ministerky kultúry. Jednak bezprecedentným spôsobom napádajú ústavné právo občianky SR na slobodu prejavu a manipulujú verejnú mienku nekvalifikovanou právnou analýzou subjektívnej aj objektívnej stránky trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia,“ uviedlo ministerstvo kultúry.

Zároveň dodalo, že  je neprípustné, aby bol ústavný činiteľ „štvanou zverou, ktorú sa mimovládne organizácie podporované rôznymi zahraničnými investormi snažia uloviť len preto, lebo vyjadruje svoj slobodný a legitímny názor, ktorým nikoho neuráža ani neponižuje.“

IĽP podal trestné oznámenie na Šimkovičovú pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu. Informoval o tom riaditeľ IĽP Weisenbacher. Ako spresnil, trestné oznámenie podali na Generálnej prokuratúre SR 4. júla, a to pre podozrenie, že sa výrokmi v rozhovore pre portál Topky.sk 3. júla dopustila šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu. Ako organizácia pripomenula, ministerka sa vyjadrila, že Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. Šimkovičová dodala, že zvláštne je, že pri „bielej rase“.

„Podpora a šírenie homofóbie na Slovensku, stále nie sú postavené mimo zákon, no rasizmus a antisemitizmus áno, a preto očakávame, že orgány činné v trestnom konaní pani Šimkovičovú odstíhajú v plnom rozsahu zákona. Podpora rasizmu a antisemitizmu nemá v Európe v roku 2024 čo hľadať. Vieme, kam takéto tendencie viedli v minulosti. Vyzývame ministerku Šimkovičovú, aby okamžite odstúpila,” cituje portál Správy RTVS riaditeľa IĽP Weisenbachera.

„Je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o ‚bielej rase‘, akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti,” uzavrel právnik IĽP Daniel Grejták.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie