fbpx

Slováci šetria plyn: Za 10 mesiacov spotrebovali o 8 % menej ako vlani

Analytik Národnej banky Slovenska Michal Marenčák. Zdroj: Pexels - Pixabay/ Repro foto nbs.sk

Za uplynulých desať mesiacov tohto roka domácnosti na Slovensku spotrebovali o osem percent menej plynu ako vlani. Nezvyčajne teplý september tohto roka spôsobil, že spotreba plynu nebola vyššia ako v letných mesiacoch, informoval analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Michal Marenčák.

V dôsledku nezvyčajne teplého počasia ľudia na Slovensku šetrili plynom. „Spotreba plynu u nás je veľmi úzko spojená s počasím. Keď je vonku teplo a netreba kúriť, spotreba plynu je razom nižšia,“ uviedol Marenčák.

Jeden z možných faktorov je podľa neho aj vývoj cien, keďže ceny plynu sa medzi rokmi 2022 a 2023 zvýšili v priemere o 12 %. Kvantifikovať presný vplyv cien by vyžadovalo porovnať domáce dáta s väčšou vzorkou krajín.

„Nie je sporné, že niektoré domácnosti finančnú pomoc v reakcii na vysoké ceny energií a potravín potrebujú. No plošná pomoc má dve odvrátené strany. Tou prvou sú obrovské fiškálne náklady. Tou druhou je to, že nefunguje cenový signál, inak povedané, nezmenená cena nemotivuje k úsporám,“ dodal Marenčák.

Nereagujúca spotreba nie je podľa neho len drahá, má i environmentálne dôsledky. „Zároveň znamená i pretrvávajúcu zraniteľnosť pre krajinu v jej závislosti od dovozov plynu. Chýbajúci cenový signál k tomu brzdí a odďaľuje nutné investície,“ uzavrel.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie