fbpx

Slováci v minulom roku kúpili lieky za miliardy eur. Spotreba však medziročne klesla

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Spotreba liekov vydaných bez lekárskeho predpisu sa v posledných rokoch kontinuálne zvyšuje, informuje portál Pravda.

„V roku 2022 dosiahla historické maximum a v roku 2023 zaznamenala medziročný pokles v počte balení o 5,6 % a nárast o 7,6 % v úhradách,“ priblížilo NCZI. Občania v lekárňach kúpili vlani až 43,6 milióna balení voľnopredajných liekov a v lekárňach za ne nechali 301,5 milióna eur. Pre porovnanie, v roku 2022 išlo o 46,2 miliónov balení za 280,2 milióna eur. Pred desiatimi rokmi sme za voľnopredajné lieky zaplatili celkovo 147,4 milióna eur pri počte 35,6 miliónoch balení.

Celkové dáta o spotrebe medikamentov na Slovensku hovoria, že v minulom roku sa spotrebovalo až 161 miliónov balení liekov, za ktoré či už samotní pacienti, alebo zdravotné poisťovne uhradili viac ako 2,2 miliardy eur, čo je oproti roku predtým nárast o šesť percent. Kým zdravotné poisťovne uhradili 1,6 miliardy, z peňaženiek samotných pacientov to bolo viac ako pol miliardy eur.

„Pacienti najviac zaplatili za lieky na liečbu respiračného systému (95,8 mil. EUR), tráviaceho traktu a metabolizmu (61,1 mil. EUR) a muskuloskeletárneho systému (49,3 mil. EUR),“ ozrejmilo NCZI.

Spotreba liekov v počtoch balení však medziročne klesla. „Z tohto počtu najväčší podiel vydaných balení tvorili lieky plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia, a to 58,3 %. Podiel predaných balení voľnopredajných liekov tvoril z celkovej spotreby 27,1 % počtu balení,“ uviedlo v štatistike NCZI. Lieky vydané pre nemocnice a neštátne ambulancie tvorili necelých šesť percent a počet balení liekov vydaných na recept bez úhrady z verejného poistenia predstavoval takmer deväť percent z celkového počtu balení.

Najviac predpisovanými boli na päťmiliónovom Slovensku lieky na kardiovaskulárny systém, ktorých sa predalo vyše 26 miliónov balení. Nasledovali lieky na nervový systém, ktorých sa predalo vyše 14 miliónov balení. „Najčastejšie predpisovaným bol liek NEBILET na kardiovaskulárny systém, analgetikum NOVALGIN a liek MAGNOSOLV na tráviaci trakt,“ spresnilo centrum.

Čoraz viac ľudí je odkázaných na lieky na nervový systém. Lieky v skupine „Iné analgetiká a antipyretiká“ viac preplácali vlani aj poisťovne a viac si za ne doplácali aj pacienti, a to aj napriek tomu, že počet vydaných liekov klesol o takmer 10 percent. K medziročnému nárastu spotrebu prišlo podľa NCZI aj pri skupine Antidepresív, pri ktorých stúpol počet balení o tri a pol percenta.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie