fbpx

Slovenský pľúcny ventilátor už vyše roka a pol pomáha v africkej Keni

Reklama
Zdroj foto: uniba.sk

Slovenský vynález z Univerzity Komenského v Bratislave – pľúcny ventilátor Q-VENT mini už vyše roka a pol pomáha v Keni pacientom s respiračným zlyhávaním.

„Pľúcny ventilátor v Keni pomáha pacientom, ktorí potrebujú oxygenoterpiu. Rovnako je využiteľný pri transporte pacientov zo vzdialenejších oblastí do spádových alebo centrálnych nemocníc. Od prvotného zavádzania prístroja v septembri 2021 existuje už tretia vylepšená verzia núdzového ventilátora,“ ozrejmila hovorkyňa.

Uplynulých päť týždňov strávil tím z univerzity zavádzaním prístroja v lokálnych podmienkach. „Pri implementácii prístroja je kľúčové vycestovať priamo do terénu a spoznať skutočné podmienky a potreby lokálnej komunity, kde je doslova nutné šiť pomoc na mieru,“ hovorí vedec Samuel Furka z Prírodovedeckej fakulty UK.

Ďalší člen tímu Patrik Palacka z Lekárskej univerzity UK poukázal na to, že v odľahlých regiónoch Kene absentuje základné vybavenie zariadení a zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov. „Akýkoľvek inovatívny prístroj môže významným spôsobom zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie