Po mesiacoch, kedy inflácia klesala, v auguste prekvapivo stúpla na 2,8 percenta. Slovensko je tak spomedzi krajín euroźony, ktorá má infláciu najvyššiu. Na medzimesačnom raste inflácie sa podpísali najmä drahšie potraviny. Najviac zdražel chlieb, oleje a sladkosti.
„Sľuby o znižovaní cien, najmä potravín, sa teda nenapĺňajú, keďže práve položka potravín a nealko nápojov rástla zo všetkých odborov najvýraznejšie,“ priblížil pre portál Správy STVR finančný analytik Marek Malina.
„Ceny potravín nám vzrástli medzimesačne približne o pol percenta a dynamika ich medziročného rastu sa potom zrýchlila na viac ako tri percentá. V porovnaní s júlom sa zdvojnásobila,“ vysvetlil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Dobrou správou zatiaľ je, že ľudia by vyššiu infláciu nemali pocítiť. „Inflácia v porovnaní s mesiacmi pred letom začala mierne stúpať. No aj tak domácnosti sú stále v komfortnejšej situácii, pretože vidíme naďalej pokračujúci slušný nominálny rast, ktorý sa vďaka nižšej inflácii odráža na raste reálnych miezd,“ doplnil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Stúpajúca inflácia však môže mať dosah na našu konkurencieschopnosť. „Vždy vám to tlmí obchod. Vždy vám to tlmí priemysel alebo vám to môže tlmiť aj turizmus,“ uviedol ekonomický odborník Bruno Gábel.
Inflácia do konca roka ešte mierne porastie, odhady sú, že maximálne do troch percent. „Dôvody, prečo inflácia bude zostávať na týchto relatívne vysokých úrovniach, sú že momentálne chýba taký silnejší impulz, ktorý by ceny tlačil nadol,“ ozrejmil Koršňák.
„V budúcom roku sa však inflácia plánuje zvýšiť výrazne, hlavne zavedením vyššej sadzby DPH. Tam, samozrejme, s najväčšou pravdepodobnosťou príde aj na reč zvyšovania cien energií, ktoré sa prejavia už ukončením dotácií zo strany štátu,“ uzavrel Gábel.
Podľa odhadov môže byť inflácia v budúcom roku vo výške päť percent. Jej rast môže podľa analytikov zastaviť len vláda. Napríklad tým, ak bude energie ďalej dotovať.