Smer je PROTI pandemickej dohode, minister Saško je ZA. Ak príde smrteľný vírus, nik nám nepomôže!

šaško pandémia covid
Zdroj: TASR, Canva
Reklama

Premiér Robert Fico  informoval, že tzv. pandemickú dohodu považujú v Smere za „absolútne neprijateľnú“ a sú presvedčení, že dohoda nezohľadňuje zásadné pripomienky Slovenska, podkopáva suverenitu štátu a vytvára chaos a nejasnosti. Hlas s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom sú za zmluvu. Aj SAV súhlasí, s tým, že treba podporiť pandemickú dohodu. Varuje, že jej odmietnutie bude mať za následok obmedzenie prístupu našej krajiny k diagnostickým a liečebným postupom pri pandémiách, k potrebným informáciám o patogénoch a manažmente pandémie. 

Zmluva sa pripravovala roky

Vo švajčiarskej Ženeve sa od pondelka 19. mája až do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa na tzv. pandemickej zmluve dohodli už v apríli. O znení zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc. Premiér Robert Fico si myslí opak, v sobotu 17. 5. informoval, že vláda v piatok rozhodla o tom, že Slovensko nemá podporiť tzv. pandemickú dohodu a má žiadať, aby sa o nej hlasovalo, nie sa prijímala globálnym súhlasom.

Minister Šaško: rešpektujme odborníkov

Hlas podporuje názor ministra zdravotníctva Kamila Šaška, ktorý rozhodnutie členov vlády za Smer a SNS odmietnuť za Slovensko všeobecný súhlas k pandemickej dohode nepovažuje za správne riešenie. „Toto rozhodnutie nespraví zo Slovenska hrdinov, ale môže mať práve neblahé dôsledky pri vypuknutí celosvetovej pandémie,“ skonštatovala strana Hlas. Pandémia ochorenia COVID-19 ukázala, aké následky nesie nerešpektovanie názorov odbornej obce. „Dvadsaťtisíc mŕtvych či rozvrátený štátny rozpočet by mali byť dostatočnou výstrahou pred spochybňovaním odbornej verejnosti.“  

Vyhráva politika, nie zdravie

Minister Šaško poukázal aj na to, že dohoda neobmedzuje zvrchovanosť žiadnej krajiny a nikomu neberie slobodu v rozhodovaní, ako bude postupovať v prípade pandémie. „Ja ani Hlas-SD nepodporíme návrh, aby Slovensko demonštratívne a možno ako jediné odmietlo pandemickú dohodu. Takýto krok je oveľa viac politickým marketingom ako skutočnou ochranou zdravia ľudí na Slovensku. Jediné, čo ním dosiahneme, je to, že sa na nás svet bude pozerať cez prsty a podľa toho sa v krízových chvíľach bude k nám možno aj správať,“ poznamenal minister.

„Pripomienky, opierajúce sa o ochranu základných ľudských práv a suverenity Slovenska, boli ignorované, čím dohoda ohrozuje naše národné záujmy a slobody občanov,“ tvrdí Smer. „Sme presvedčení, že pandemická dohoda v aktuálnom znení vytvára chaos a nejasnosti. Prekrýva sa s novelizovanými medzinárodnými zdravotníckymi predpismi, no nedefinuje, ktoré záväzky majú prednosť, ani ako majú štáty konať,“ spresnil.

Prístup k informáciám i liekom

Šaško poukázal aj na to, že pandemická dohoda nie je celosvetovým nariadením, ale dohodou takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a spoločne čeliť hrozbe ďalšej pandémie. „Ak by predsa len k nejakej pandémii, nedajbože, došlo, pandemická dohoda pomáha krajinám zdieľať informácie a zároveň zabezpečiť, aby sa ľudia, samozrejme, čo je najdôležitejšie, dobrovoľne, dostali rýchlo k potrebným liekom alebo testom,“ povedal minister.

„Neobmedzuje zvrchovanosť žiadnej krajiny, a teda ani Slovenska. Dáva nám však lepší prehľad, dostatok informácií a potrebnú podporu. Pre každého jedného človeka na Slovensku znamená možnosť lepšej ochrany jeho zdravia, menej chaosu a menej zbytočných obmedzení v prípade pandémie. (…) Je to zdieľanie informácií s najvyspelejšími krajinami sveta, ako sú Švajčiarsko alebo severské štáty Európy,“ doplnil Kamil Šaško.

Pre „atomófky“ Matoviča umierali ľudia

Pandémia ochorenia COVID-19 Slovensku ukázala, že keď ide o ľudské zdravie, majú mať prednosť uznávaní odborníci. Skritizoval, že expremiér Igor Matovič v čase pandémie vymýšľal rôzne „atómofky“. „Za túto výstrednú samoľúbosť však zaplatili tisícky ľudí tou najvyššou cenou – svojimi životmi a zdravím,“ dodal. Mrzí ho, že splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár ešte nepredložil ucelený materiál, ktorý by hodnotil manažovanie pandémie počas vlád Matoviča a Eduarda Hegera. „Aby nám jasne ukázal, ktoré riešenia boli v poriadku, ktoré boli zbytočné a ktoré boli životu nebezpečné,“ argumentoval.

Slovensko proti svetu

Šéf rezortu zdravotníctva je presvedčený, že Slovensko sa pri pandémiách nemá hrať za každú cenu na hrdinu, ktorý ide proti celému svetu. „Už sme to raz za Matoviča urobili a nedopadlo to dobre, práve naopak,“ dodal. Deklaroval, že na prvom mieste preňho budú vždy záujmy pacientov, zdravotníkov a slovenského zdravotníctva.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova