fbpx

Solák bude vymenovaný za šéfa polície od piatka. Šutaj Eštok ho chce nastálo

Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian

Ľubomír Solák bude vymenovaný do funkcie policajného prezidenta od piatka 1. decembra. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) to uviedol po stredajšom vypočutí Soláka pred Výborom Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Aktuálne Solák pôsobí na poste šéfa polície na základe dočasného poverenia.

„Som presvedčený o tom, že pán Solák bude tou správnou osobnosťou na čele Policajného zboru. Je to človek, ktorý je policajtom telom aj dušou, ktorému nesmrdí policajná uniforma, ktorý sa bude vždy zastávať zákona, spravodlivosti aj svojich policajných kolegov,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

Nový šéf polície je podľa ministra od prvého dňa pripravený riešiť problémy polície, ako sú personálny podstav, materiálno-technické zabezpečenie či infraštruktúra. Za dôležité považuje, že zákon bude platiť pre každého. Solák deklaroval, že nebude robiť vo funkcii žiadne politické vyhlásenia.

Na otázku o šéfovi Národnej kriminálnej agentúry Ľubomírovi Daňkovi povedal, že keď sa po nariadenej dovolenke vráti Daňko do práce, budú sa rozprávať o jeho ďalšom pôsobení.

Solák chce primárne riešiť nedostatok policajtov

Solák považuje za svoju najväčšiu prioritu vyriešiť nedostatok policajtov. Dosiahnuť by to chcel napríklad posilnením personálnych kapacít krajských riaditeľstiev. Za dôležité považuje zatraktívnenie služby policajta aj cez náborovú kampaň. Uviedol to počas stredajšieho verejného vypočutia pred Výborom Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť.

Predpokladá, že Policajný zbor (PZ) bude dlhodobo zápasiť s personálnym poddimenzovaním. Pripomenul, že len v Bratislavskom kraji má do konca roka odísť 50 policajtov. „Dostávame sa do situácie, keď bude každý občan potrebovať pomoc, ale čas dojazdu sa predlžuje,“ skonštatoval s tým, že by sa mohli presúvať ľudia z útvarov na Prezídiu PZ na krajské riaditeľstvá.

Kandidát na šéfa polície avizuje personálne zmeny, no nechcel ich ešte konkretizovať. Vníma to ako možnosť urobiť okolo seba manažérsky tím. Garantuje, že pôjde o čisto jeho osobné personálne nominácie.

Solák nechce, aby verejnosť vnímala políciu len cez Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Jeden z dôvodov, prečo sa vrátil späť do PZ, bola ambícia, aby bola činnosť policajta zrozumiteľná pre bežného občana a vnímaná ako nestranná. Hovoril tiež o možnosti, že PZ by mohol mať v budúcnosti dvoch, respektíve troch viceprezidentov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie