fbpx

Sotva sa situácia upokojila, prišiel ďalší masaker. V Iráne povraždili Pakistancov

Na snímke vľavo fotografia z iránskych hraníc, vpravo deväť mŕtvych Palestínčanov, ktorých našli po tom, ako sa v krajinách snažia o mierové kroky. Zdroj: Twitter/BN Adhikari, Maheen Khan

Neznámi ozbrojenci v juhovýchodnom Iráne blízko hranice s Pakistanom zastrelili deväť príslušníkov susedného štátu, uviedli v sobotu tamojšie agentúry. Ďalší traja boli zranení. K útoku v provincii Sístan a Balúčestán sa žiadna skupina neprihlásila. Incident sa odohral v čase, keď sa Pakistan a Irán snažia napraviť vzájomné vzťahy.

Ľudskoprávna skupina Haalvaš uviedla, že obeťami útoku boli Pakistanci, ktorí bývali v autoservise, kde tiež pracovali.

Streľba sa odohrala po tom, čo iránske štátne médiá informovali, že pakistanský a iránsky veľvyslanec sa vrátili na svoje zastupiteľské úrady, odkiaľ boli odvolaní minulý týždeň kvôli vzájomným vzdušným úderom oboch krajín, ktorých deklarovaným cieľom boli militantné skupiny.

V piatok spolu navyše telefonicky hovorili ministri zahraničia oboch štátov, ktorí sa zhodli na význame spolupráce a spoločnom úsilí v boji proti terorizmu. Tiež sa zaviazali k deeskalácii napätia.

Pakistanský veľvyslanec v Teheráne Mudassir Tipua uviedol, že je streľbou hlboko šokovaný. „Ambasáda poskytne plnú podporu pozostalým rodinám. Právny zástupca Zahidan je už na ceste na miesto incidentu a do nemocnice, kde sú zranení ošetrovaní. Vyzvali sme Irán, aby v tejto záležitosti plne spolupracoval,“ napísal.

Sístan a Balúčestán je už dlho dejiskom sporadických stretov medzi bezpečnostnými silami, separatistami a pašerákmi prevážajúcimi ópium z Afganistanu, ktorý je najväčším svetovým producentom tejto drogy. Ceny pohonných hmôt v Iráne patria k najnižším na svete, čo viedlo aj k ich pašovaniu do Pakistanu a Afganistanu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie