fbpx

Španielsko usporiadalo medzinárodnú konferenciu o ukončení konfliktu v Gaze

Španielsky premiér Pedro Sanchez sa odfotil so španielskym ministrom zahraničných vecí Josém Manuelom Albaresom, španielskou generálnou tajomníčkou zahraničných vecí Emmou Apariciovou, šéfom zahraničnej politiky Európskej únie Josepom Borrellom, palestínskym premiérom Mohammadom Mustafom, saudskoarabským ministrom zahraničných vecí princom Faisalom bin Farhanom Al- Saud, jordánsky minister zahraničných vecí Ayman Safadi, slovinský minister zahraničných vecí Tanja Fajon, nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide, turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan, egyptský minister zahraničných vecí Badr Abdelatty, generálny tajomník Ligy arabských štátov Ahmed Aboul Gheit, generálny tajomník organizácie islamskej spolupráce Hissein Brahim Taha, katarský minister zahraničných vecí Mohammed bin Abdulaziz Al-Khulaifi, bahrajnský námestník ministerstva zahraničných vecí pre politické záležitosti Shaikh Abdulla bin Ahmed Al Khalifa a írsky riaditeľ pre politiku OSN a riaditeľ pracovnej skupiny Bezpečnostnej rady OSN Gerard Keown, v deň stretnutia v paláci Moncloa v Madride, Španielsko, 13. septembra 2024. Zdroj: Reuters

V Španielsku sa v piatok zišli vysokopostavení predstavitelia viacerých moslimských a európskych krajín. Diskutovali spolu o spôsoboch, ako ukončiť vojnu v Pásme Gazy a vyzvali medzinárodné spoločenstvo na vypracovanie jasného harmonogramu realizácie dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters a denníka El País.

„Stretli sme sa, aby sme opäť vyvinuli tlak na ukončenie vojny v Pásme Gazy a našli východisko z nekonečného kolotoča násilia medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. Cesta vpred je jasná. Jedinou cestou je realizácia dvojštátneho riešenia,“ uviedol španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares, ktorý dodal, že pokiaľ strany konfliktu nechcú, alebo sa na prijatí mierového riešenia konfliktu nevedia zhodnúť, tak musí zasiahnuť medzinárodné spoločenstvo.

Na konferencii sa zúčastnili aj ministri zahraničných vecí Slovinska a Nórska. Obe krajiny v máji, spolu so Španielskom, uznali existenciu Palestíny a nadviazali s ňou diplomatické styky. Prítomný je aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell, palestínsky premiér Muhammad Mustafa a predstavitelia Arabsko-islamskej kontaktnej skupiny pre Pásmo Gazy, ktorej členmi sú Egypt, Saudská Arábia, Katar, Jordánsko, Indonézia, Nigéria a Turecko.

Izrael na stretnutie nebol pozvaný, pretože nie je súčasťou kontaktnej skupiny. Albares však uviedol, že by privítal prítomnosť Izraela na akejkoľvek diskusii o dvojštátnom riešení. Španielsky premiér Pedro Sánchez dlhodobo tvrdí, že dvojštátne riešenie je jedinou cestou, ako vyriešiť izraelsko-palestínsky konflikt.

Reuters však pripomína, že zavedenie dvojštátneho riešenia dlhodobo komplikuje okupácia Západného brehu Jordánu izraelskou armádou. Predjordánsko je pritom hlavnou časťou palestínskeho štátu. Izraelské sily sú v ňom prítomné od víťazstva v šesťdňovej vojne z roku 1967. Na tomto území navyše expandujú izraelskí osadníci, ktorí na ňom budujú nové osídlenia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie