„Spravodlivosť si ubránime aj v zime,“ znelo na tretej protivládnej demonštrácii

Zdroj: Na snímke ľudia sa účastnia na spoločnom proteste opozície - hnutia Progresívne Slovensko (PS), strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratického hnutia - proti rušeniu Úradu Špeciálnej prokuratúry (ÚPŠ) na Námestí Štefana Moysesa v Banskej Bystrici 19. decembra 2023. Zdroj: FOTO TASR/Ján Krošlák
Reklama

Bratislava v utorok zažila tretiu protivládnu demonštráciu za posledné dva týždne. Protesty sa postupne rozšírili aj do ďalších miest, podľa médií sa ich zúčastnili tisíce ľudí. Opozícia zhromaždenia organizuje kvôli vládnym návrhom zmien v trestnom práve vrátane zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚSP).

Úrad špeciálnej prokuratúry dohliada aj na vyšetrovanie niekoľkých káuz z doby skoršieho vládnutia strany Smer štvornásobného premiéra Roberta Fica.

Opozičné strany požadujú, aby vládna koalícia stiahla z rokovania parlamentu zmeny v trestnom zákonníku av súvisiacich zákonoch, ktorými chce kabinet v zrýchlenom režime presadiť nielen zrušenie ÚSP už k polovici januára budúceho roka, ale tiež napríklad znížiť tresty za korupciu či ekonomickú kriminalitu.

Opozícia kvôli tomu tiež pristúpila k obštrukcii pri rokovaní parlamentu, ktorý sa k návrhom na zmeny v trestnom práve a justícii doteraz nedostal. Vládni politici ale dali najavo, že na svojich návrhoch trvajú. Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO) v pondelok uviedol, že tieto návrhy znamenajú vážne nebezpečenstvo narušenia právneho štátu.

„Je nás stále viac. Musíme im ukázať, že spravodlivosť a demokraciu ubránime aj v zime,“ povedal z pódia na demonštrácii v Bratislave predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.

Podľa Denníku N bola účasť na bratislavskom proteste odhadom okolo 15 až 18 000 ľudí. Minulý týždeň na podobnú akciu prišlo v Bratislave vyše 10 000 demonštrantov, vtedy bolo zhromaždenie na menšom námestí pri budove úradu vlády.

Rovnako ako minulý týždeň, ani tentoraz na demonštrácii v Bratislave nevystúpili s prejavom iba opoziční politici. Organizátori dali slovo aj Eve Mosnákovej, ktorá prežila holokaust a ktorá okrem iného povedala, že demokraciu nemožno likvidovať.

Prečítaný bol aj list od rodiny novinára Jána Kuciaka, ktorého spolu s jeho snúbenicou pred piatimi rokmi zavraždil strelec, ktorý si za to vo väzení už odpykáva dlhoročný trest.

„Súčasný vládny kabinet sa usiluje o zmenu právneho systému na Slovensku tak, aby pomohol sebe a svojim za korupciu trestne stíhaným a niektorým už odsúdeným nominantom,“ napísala v liste Kuciakova rodina.

Obžalobu v prípade novinárovej vraždy podal na súd práve prokurátor ÚSP; kauza na súdoch doteraz úplne uzavretá nebola.

Podľa denníka Sme napríklad v Žiline prišlo na protivládny protest odhadom 2500 ľudí, v Nitre bola účasť viac ako dvetisíc demonštrantov.

Prvý z terajších protestov proti vláde, ktorá sa ujala moci tento rok v októbri, sa konal 7. decembra v Bratislave. Minulý týždeň sa pridali ďalšie štyri mestá a v utorok demonštrácie pokračovali v 11 mestách.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova